Sponsor


#1
[Resim: 167-12052070908.jpeg]

 Birçok Oscar'a aday olup ödül kazanmış 94 yapımı Pulp Fiction (Ucuz Roman) Quentin Tarantino'nun zekasını senaryo üzerinde gördüğümüz kült filmlerinden. Hikâye farklı şekillerde anlatılırken, sade bir düzende değil de, karmaşık bir sırayla ilerliyor film. Neredeyse 3 saatlik bir uzunluğa sahip bu filmin oyuncuları John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson'ın yanı sıra Quentin Tarantino'yu da ekranda görüyoruz.

Başlangıç sahnesinde Pumpkin(Tim Roth) ve Yolanda (Amanda Plummer) adında iki kişiyi görüyoruz. Bunlar, soygun yapmak üzere kafeteryada oturan çifttir. Atraksiyon aramak için bir plan yaparlar ve soygunu başlatırlar.

[Resim: 167-12052070915.jpeg]

İkinci sahnemizdeyse Jules (Samuel L. Jackson) ve Vincent (John Travolta) adlı bu iki adamın dolandırıcı gençleri "ortadan kaldırma" anına tanıklık ediyoruz. Zira patronları Marsellus Wallace'ı (Ving Rhames) dolandırmaya çalışmışlardır.

[Resim: 167-12052070920.jpeg]

Bir sonraki sahnedeyse Patron Marsellus boksör Butch (Bruce Willis) ile anlaşma yapar. Bu anlaşma Butch'ın maçta bilerek yenilmesidir. Fakat bu boksör, yenilmez ve parayı alarak kaçmaya çalışır. Akabinde yaşanacak olaylarsa bunlardan birkaçıdır.

[Resim: 167-12052070927.jpeg]

Bir sonraki kesitteyse Vincent, Mia ile (Uma Thurman) patronunun ricası üzerine bir gece vakit geçirecektir. Patronunun karısı olan Mia'nın isteklerini yerine getirmek zorunda kalan Vincent'ın tek yapması gereken Marsellus şehir dışındayken bu kadınla zaman geçirmektir. Gelgelelim işler yolunda gitmez ve Vincent'ı bekleyen bir sürü olaylar gelişir.

[Resim: 167-12052070935.jpeg]

Bundan sonraki sahnelerde genel olarak çözüm kısmına kavuşacağı için sahnelerin görüntüleri yansıtmak istemiyorum. Zira spoiler içermesi yüksek ihtimal. Genel anlamda film tanıtımı olup, inceleme yazısı olmadığı için buradaki kesitlerin görsellerinin yeterli olacağını düşünüyorum.

Bu kesitlere isim veren yönetmenimiz Tarantino, her bir bölümü ortak bir paydada buluştururken son sahnelerde kendisini  görüyoruz. 

[Resim: 167-11052030507.jpeg]

Sıra dışı bir anlatıma sahip bu filmin kült oluşundan ötürü tekrar tekrar açıp izleme isteği vermesinden, oyuncuların kusursuz olmasından ve çekimlerin ekrana şahane bir dizayn ile yansıtılmasından dolayı izlemeyi ertelememeniz gereken bir film. Muhtemel olarak her yerde karşınıza çıkacak illüstrasyonlarla, kesitler ve alıntılarla karşılacağınız filmi ertelemekten vazgeçip izlemeye bakın.

[Resim: 167-11052034307.jpeg]   

Cemreez ve 5 diğer kişi beğendi
#2
Gerçekten izlenmesi gereken suç/komedi filmi herkese tavsiye ederim
gogolunpaltosu ve 1 diğer kişi beğendi
#3
Bu film en sevdigim filmlerden bitanesi herkese tavsiye ediyorum..
gogolunpaltosu ve 1 diğer kişi beğendi
#4
Tarantino ve Pulp Fiction'u ne kadar övsem, metiyeler dizsem az kalır. Sevdiğim şeyleri babamın öz oğluymuş gibi savunurum birazcık. 😄 Her neyse Tarantino, genel olarak farklıdır, özgündür ve bunlar sırıtmaz. Filmlerinden, Once Upon a Time in Hollywood hariç çoğunu izledim. Pulp Fiction ve Reservoir Dogs, harikadır benim nezdimde. Filmlerinde kurgular farklıdır, karışıktır çoğu insana anlaması zor gelir. (En azından benim izlettiğim çoğu insana. 😄)  Her filmin kendi içinde bilinmesi gereken detaylar vardır. Bazısı filmden önce bazısı filmden sonra olarak. Kargaşası boldur, gereksiz ama güzel detaylar katan tartışma sahneleri vardır. Sınırları yoktur genel olarak, belli bir çizgide ilerlemez. Benim için en önemlisi ise muazzam bir müzik bilgisi vardır kendisinin. Her sahnesi akıllara kazınır bu sayede. Filmle ilgili zaten söylenecekleri söylemişsin. Bunu izlemeden önce ya da sonra size kalmış aslında Reservoir Dogs'u da izlemelisiniz mutlaka.
gamzebaytur ve 3 diğer kişi beğendi
#5
Müzikleri yeter
gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi
#6
Kanımca tarantino nun en iyi filmi.
admin beğendi
#7
Tarantino beyin en iyi filmi 👍🏻
admin beğendi
#8
[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcRzxyYEuXKudbvPshszN...Q&usqp=CAU]

İzleyeli epey bi vakit olduğunu fark ettim ve en kısa sürede tekrar izleyeceğim (onca izlenecek film olmasına rağmen Gülme

Sizce de favori sahnelerden biri şu değil midir? Gülme

admin beğendi
#9
Güzel

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Ucuz Roman (Pulp Fiction) Ebruu 586 0 12.04.2023, Saat: 15:33
Son Cevap: Ebruu
Leon-Sevginin Gücü (1994) Black Eagle 21374 111 20.08.2021, Saat: 23:42
Son Cevap: Stefan
Forrest Gump (1994) gogolunpaltosu 3892 14 13.11.2020, Saat: 11:03
Son Cevap: emreetncer

Sponsor