#1
[Resim: MV5BNWQyNDc4NDEtMTM2YS00MjQxLThjMmMtOWMy...@._V1_.jpg]


 2018 yılında vizyona girmiş Ready Player One (Başlat) filmi, 2 saat 19 dakikalık bir uzunluğu ile IMDb üzerinden 7,5 puanına sahip aksiyon-macera (ayrıca bilim kurgu- fantastik) türü filmidir. Ernest Cline'ın aynı isimli romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Steven Spielberg üstlenirken oyuncu ekibi Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn ve Lena Waithe'dan oluşuyor.

[Resim: MV5BZTk4NjMyM2EtMjAxNi00ZDdjLTgwNjItMmFm...@._V1_.jpg]

 Yakın gelecekte geçen filmde sanal dünya yaygın hâle gelmiş, insanlar bu dünyaya kendilerini adamışlardır. Bunun nedeni OASIS adlı bu sanal dünyanın bir amacının olmasıdır: Yaratımcısı Halliday'in bu dünya içerisine üç adet anahtar serpiştirdiği ve bu anahtarı bulanın oyun şirketinin başına geçeceğinin müjdesini vermesidir.

Fakat bu haberi Halliday öldükten sonra dile getirirken, ölümü sonrası OASIS dünyası daha çok rekabet içine girmiş ve hatrı sayılır şirketler bütün varlıklarını bu anahtarlar üzerine yatırmaya başlamışlardır. 


[Resim: MV5BZGViNjc2OWMtMmZjYy00NzRhLTkwZGQtMjky...44_AL_.jpg]Parzival sanal ismiyle ana karakterimiz bu anahtar arayıcılarından biri olma yolundadır. Anne babasını kendisi küçük yaşlarındayken kaybeden Wade Owen Watts (Tye Sheridan) OASIS üzerinden Arth3mis adıyla Samantha Evelyn Cook (Olivia Cooke) ile tanışır. Bir ekip kuran Parzival ve Arth3mis anahtarların ilkini bularak bütün dikkatleri kendileri üzerine çekmeye başlarlar. Bu vakit OASIS dünyasına finansal yönüyle ele alan IOI ekibi Wade'in peşine düşerek anahtarı bu çocuktan önce almaya çalışır. Bu durumda anahtar yoluna giren bir ordu ile karşılaşan minik ekibin maceraları hiç eksilmeyecek, zorluklar gitgide artacaktır. 


[Resim: MV5BMDQxZTY0MjctZWNlYi00OTBmLTg0ZTItMTQx...44_AL_.jpg]


Bu kısımdan sonrasi filmde ufak ufak bulunan güzel detayları iliştirmek, biraz içeriğe girmek istiyorum.

Filmin başında berbat bir yerde yaşayan Watts ile tanışırken film sonunda ünlü mü ünlü biri oluyor. Her duygusuyla güzel bir animasyon- gerçeklik katan filmin benim için bu kadar önemli olmasının başlıca nedeni bilgisayar oyunlarına karşı ilgimin fazlasıyla olması fakat burada değineceğim bu değil tabii ki.

[Resim: MV5BNDAwMjQ0NTYtY2Y0OC00NmI2LTg3NjctOThm...@._V1_.jpg] 
Stanley Kubrick'in mükemmel filmi "The Shinnig"  ile ilgili bölümü çok güzeldi. Filme resmen indim, sahneleri yeniden yaşadım. Bu kesit de detayları çok iyi vermeleri ve Kubrick'e göz kırpmaları çok hoşuma gitti. Karakterlere zaten ısınmışken bu bölümde apayrı bir noktaya geliyorlar ve "Yeşim Anahtarı"nı burada buluyorlar.

IOI şirketinin sanal dünyada bile gerçek askerlere dönüşmesi fikri çok anlaşılır bir seviyede ve ayrıca bu dünya için hisseler bayan şirketlerin varlığı ve bu varlıklarını korumak, düşüşe geçmemek adına birçok yatırım yapmaları da aynı şekilde. Bu IOI şirketinin yöneticisi Nolan Sorrento (Ben Mendelsohn) kötü karakteri canlandırırken şahane bir iş yaptığını belirtmek istiyorum. 

[Resim: MV5BMzg5OTlhYmEtYmMzOC00NGI1LWE3ZGQtNzE5...36_AL_.jpg]


Çekimleri çok başarılı olan filmde en önemli nokta benim için aksiyon nabzının hiç düşmemesiydi. Sürekli bir macera ve sürekli bir kovalamaca hâkimdi filmde. Doğrusu 2 saat bu adrenalin ile devam ettiği için su gibi aktı geçti.

 Ses efektleri özellikle değinmek istediğim başka bir artısı filmin. Özellikle bazı sahnelerde yerleştirilmiş video oyunu efektleri o kadar iyiydi ki. Yanlış anımsamıyorsam bir yerde de Harry Potter'ın ambiyans müziğini işitir gibi oldum. 

Oldukça iyi ilerleyen senaryonun getirisi olarak karakterlerin bu dünyaya girmiş hâllerini gördükçe bizler de az çoşmuyor değiliz. Şu karantina günlerinde panzehir etkisi gösteren arkadaşımın, önerisi ile izlediğim filmin harikuladeliğine çok geçmeden tadına bakın.
[Resim: MV5BY2JiYTNmZTctYTQ1OC00YjU4LWEwMjYtZjkw...@._V1_.jpg]    
admin ve 4 diğer kişi beğendi
#2
Çok renkli ve aksiyon dolu bir film. Teknolojiyle renklerin buluştuğu filmlere bayılıyorum., bu filmde de adeta görsel şölen sunuluyor bize. Sanal dünya sahneleriyle sıkılmayacağınız, kendinizi oyun oynuyormuş gibi hissedeceğiniz bir film. Kesinlikle izleyin!🥰
Cemreez ve 3 diğer kişi beğendi
#3
İlk çıktığı zamanlarda izlediğim için şuan zar zor hatırlasamda efektleri ve animasyonları ( büyük bir görsel şov , getirisindeki vaaoov söylemleride cabası) olayları işleyişi ve gidişatı güzel bir film kesinlikle izleyin👍🏻
gogolunpaltosu ve 1 diğer kişi beğendi
#4
Filmi beğenenlere kitabınıda tavsiye ederim, kitapta anahtarları bulma yöntemleri biraz daha değisik ama bence kitap filmden daha iyi (kendim kitabı iki günde bitirdim Dil Çıkarma).
cuneytb1 ve 1 diğer kişi beğendi
#5
Çok çok güzel tavsiye ederim mükemmel
gogolunpaltosu beğendi
#6
Filmi çok beğendim . Tavsiye ederim .
#7
İlk çıktığı zamanlarda izlemiştim. Gerçekten animasyon dediğin işte böyle olur denilen yapımlardan. Kurgusuyla da bence güzel bir yapım oldu.

Yorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.