Sponsor


#1
Henüz bu yıl içerisinde(2020) Netflix’de yerini almış ‘’Rise of Empires: Ottoman(İmparatorlukların Yükselişi: Osmanlı)’’ filmimiz koltuklarımızı kabartan eşsin anlatımlar ile ‘’Mini Dizi’’ kategorisinde şahsımca adını türk dizilerine altın harflerle yazmış bulunmakta. IMDb puanı 8,1 olup 6 bölümlük mini dizimizde Cem Yiğit Üzümoğlu, Selim Bayraktar, Osman Sonant, Tuba Büyüküstün, Ushan Çakır ve nice oyuncular yer almakta. Böyle güzel bir ekip ve böyle harika dolu tarihin sinema perdelerinde görmek ne büyük bir onur!

Senaryosunu Profesör Celal Şengör’ün yazmış olduğu dizi Sultan II. Mehmed'in 13 yaşında tahta çıkmasıyla başlıyor.
6. Yüzyılda İslamiyet dinine göre son peygamber olan Muhammed’in o vakitlerde Konstantinopolis için şu sözleri söylemiştir:
‘’Konstantinopolis kuşkusuz bir vakit feth olunacaktır. Onun fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.’’
Bu sözler üzerine müjdelenen Sultan II. Mehmed kendini her türlü alanda geliştirir ve birçok dil öğrenir hale gelir. Lalalarından ve babasından öğrendiği çoğu şeyi hayatına uygulayan II. Mehmed İstanbul üzerine yoğunlaşır. İlk kuşatması 7. Yüzyıla dayanan Konstantinopolis’in tarihte 28 kere kuşatılmış olup 29.’da feth olunması uman II. Mehmed hazırlıklara başlar.
Tarihin ilk büyük topu olan ‘’Şahi’’ adlı savaş topu ile adını yazdıran II. Mehmed’in bu istikrarı hiç sönmez. Yaklaşık 8 hafta süren kuşatma sonunda[(6 Nisan-29 Mayıs 1453 (1 ay 3 hafta 2 gün)] 29 Mayıs 1453’te feth olan Konstantinopolis’i fetheden Fatih Sultan Mehmet 1058 yıl hüküm süren Bizans İmparatorluğu’nu yıkarak ‘’Orta Çağ’’ı bitirip ‘’Yeni Çağ’’ın başlamasına vesile olurken, 21 yaşında(kimi kaynaklara göre 19) ‘’İstanbul’’u Osmanlı Devleti sınırlarına dahil etmiştir.

Dizinin konusunun tarih ile birebir örtüştüğünü söylemek yanlış olmaz. Abartılan çoğu unsurların, hurafelerin ve diğer gereksiz yükseltilen insanların batıllığından uzakta, gerçekçi bir şekilde çekilmiş olan bu dizi tamamen tarihe olan ilgimi pohpohladı. Dizinin ana dilinin İngilizce olduğunu hatırlatırken kostümlerin harikalılığını belirtmek ve savaş sahnelerinin barındırdığı aksiyonu doruklarına yaşatan Netflix’in bu tecrübeli işine teşekkürlerimi sunarım.


[Resim: MV5BODIyNGU3OGMtNzBiYi00YTA4LTkzNjItYzBj...00_AL_.jpg]        

hashasin ve 2 diğer kişi beğendi
#2
Henüz izleme fırsatı bulamadım fakat çehremde izleyen kimse beğenmiyo bu yüzden benimde izleyesim gelmiyo

Siz öneriyo musunuz?
beyzaland ve 1 diğer kişi beğendi
#3
(25.02.2020, Saat: 20:24)peace Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Henüz izleme fırsatı bulamadım fakat çehremde izleyen kimse beğenmiyo bu yüzden benimde izleyesim gelmiyo

Siz öneriyo musunuz?

Tarihe ilgin varsa beğenirsin. Yoksa "kimse beğenmiyor" kısmına kendini ekleyebilirsin.
peace ve 1 diğer kişi beğendi
#4
(25.02.2020, Saat: 20:24)peace Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Henüz izleme fırsatı bulamadım fakat çehremde izleyen kimse beğenmiyo bu yüzden benimde izleyesim gelmiyo

Siz öneriyo musunuz?
Fatih'in neredeyse savaşı kaybedeceğini, Bizans'ın da kıl payı kaybettiğini, Akşemsettin ve Ulubatlı Hasan'ın olmadığı, Fatih'in zekiden ziyade ısrarcı özelliği (!) ve gördüğü rüya sayesinde kazandığı izlemek istiyorsan izle. Ya da sadece değişik bir bakış açısı için izleyebilirsiniz.
hashasin ve 1 diğer kişi beğendi
#5
(25.02.2020, Saat: 21:48)Nanze Wren Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fatih'in neredeyse savaşı kaybedeceğini, Bizans'ın da kıl payı kaybettiğini, Akşemsettin ve Ulubatlı Hasan'ın olmadığı, Fatih'in zekiden ziyade ısrarcı özelliği (!) ve gördüğü rüya sayesinde kazandığı izlemek istiyorsan izle. Ya da sadece değişik bir bakış açısı için izleyebilirsiniz.

Söylediklerinin hiçbirine katılmıyorum. Tarih dizileri veya belgeselleri olabildiğince objektif olmalı. "Ulubatlı Hasan," ya da "Koca Seyit" gibi karakterlerin aşırı yüceltildiğinden doğan bir durum. Oysa ki her bir asker yükseltilmeli, bizler, tarih karakterlerini alabildiğince abartarak anlatmayı seviyoruz. Bundan dolayı onu almamış,  bunu koymamış demek diziyi kötülemek için atılan bir çamurdur sadece. He, Giovanni Giustiniani'yi aşırı övmüşler dersen hak veririm.
Ayrıca senaryoyu ikisi yabancı biri türk olmak üzere üç kişi yazmış, Celal Şengör gibi bir profesör dururken diziyi böylesine aşağılamak hiç onaylayacağım bir durum değil.
Fatih'in zekası savaş stratejisinde belli, ısrarcı olması ise kuşatmadan vazgeçmemesinden doğuyor. Zekasının yanında tabii ki istikrar lazım bir kuşatma yapan lider için.
Medet.63 ve 2 diğer kişi beğendi
#6
Kararsız kaldım ama izlemeyi planladığım diziler biterse izlemeyi düşünüyorum
beyzaland ve 1 diğer kişi beğendi
#7
(25.02.2020, Saat: 22:34)gogolunpaltosu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Söylediklerinin hiçbirine katılmıyorum. Tarih dizileri veya belgeselleri olabildiğince objektif olmalı. "Ulubatlı Hasan," ya da "Koca Seyit" gibi karakterlerin aşırı yüceltildiğinden doğan bir durum. Oysa ki her bir asker yükseltilmeli, bizler, tarih karakterlerini alabildiğince abartarak anlatmayı seviyoruz. Bundan dolayı onu almamış,  bunu koymamış demek diziyi kötülemek için atılan bir çamurdur sadece. He, Giovanni Giustiniani'yi aşırı övmüşler dersen hak veririm.
Ayrıca senaryoyu ikisi yabancı biri türk olmak üzere üç kişi yazmış, Celal Şengör gibi bir profesör dururken diziyi böylesine aşağılamak hiç onaylayacağım bir durum değil.
Fatih'in zekası savaş stratejisinde belli, ısrarcı olması ise kuşatmadan vazgeçmemesinden doğuyor. Zekasının yanında tabii ki istikrar lazım bir kuşatma yapan lider için.
Ya karakterleri eksik bir diziyi nasıl objektif kabul edebilirsiniz anlamıyorum. Giovanni'nin göklere çıkarıldığı ama Fatih'in akıl hocasının olmadığı ki bu adam kendini tarihe yazdırmış bir isim, asla objektif kabul edilemez. O zaman bir Çanakkale çeksinler ve Kazım Karabekir olmasın. Bu onun gibi bir şeydir benim için. Ayrıca diziyi aşağılamadım. Bile bile insanlara empoze ettikleri şeyleri anlattım. Bu diziyi sadece biz izlemiyoruz onların kendi halkı da izliyor. Madem objektif olacaktı o zaman bir tarafı Allah-u Ekber dağlarına çıkarmamaları gerekirdi.
hashasin beğendi
#8
(26.02.2020, Saat: 12:02)Nanze Wren Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ya karakterleri eksik bir diziyi nasıl objektif kabul edebilirsiniz anlamıyorum. Giovanni'nin göklere çıkarıldığı ama Fatih'in akıl hocasının olmadığı ki bu adam kendini tarihe yazdırmış bir isim, asla objektif kabul edilemez. O zaman bir Çanakkale çeksinler ve Kazım Karabekir olmasın. Bu onun gibi bir şeydir benim için. Ayrıca diziyi aşağılamadım. Bile bile insanlara empoze ettikleri şeyleri anlattım. Bu diziyi sadece biz izlemiyoruz onların kendi halkı da izliyor. Madem objektif olacaktı o zaman bir tarafı Allah-u Ekber dağlarına çıkarmamaları gerekirdi.

Dikkat edersen dizinin adı ''Rise of Empires: Ottoman'' yani 'Osmanlı'nın Yükselişi' gibi bir anlama geliyor. Burada konuyu yükselen imparatorluk olan Osmanlı'ya yönlendirmişler. Ve bu hususta Sultan II. Mehmed'i anlatmak zorunda değiller, hatta bana sorarsan fazla bile ele almışlar hayat hikayesini. Vurgulamak istedikleri yıkılmayan surları yıkan bir imparator olan Mehmed'in çabası ve bu durumda pes etmemeye çalışan Bizans imparatoru.
Akşemseddi vs. bu karakterleri anlatabilecekleri farklı bir platform ya da ikinci sezon gibi bir durumda söz konusu olabilir onun haricinde vermeleri şart değil ve objektifler hala savunuyorum.
admin ve 2 diğer kişi beğendi
#9
Aslında bende objektif değildir diye düşünüyorum tabi kendim izlemediğim için pek bi şey diyemeyeceğim
hashasin beğendi
#10
Aslında baya ilgili başladım bu diziye. Belgesel tadında olması çok iyiydi. Ama bana hikayeyi farklı yansıttılar gibi geldi. Fatih aslında şansa kazanmış gibi hissettirdi. Rüzgar o anda oyle esmese yenilecekmis gibi. Bize yıllardır anlattıkları mi bu mu doğru bilmedim. Kadro iyi, basrolumuz çok iyi calismis. Ama hikayeden emin değilim pek

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor