Sponsor


#1


Özellikle son birkaç yıldır zar zor ülkemizde homofobiye karşı önemli bir mücadele veriliyorken ve örneğin bizim sitemizde de cinsiyet seçiminde "Erkek", "Kadın" dışında neredeyse tüm cinsiyet tercihlerini eklememiz gibi destekler devam ederken RTÜK'ün, özellikle Türkiye adına konuşarak yaptığı homofobik cümleler haliyle tepki çekti.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in Aşk 101 adlı dizideki Osman karakteriyle ilgili şöyle bir cümle kurması tepkilere yol açtı:


Alıntı:Uyardık, gözümüz üzerlerinde. Çocuk ve gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olumsuz etki edebilecek yayın içeriklerine göz yummamız mümkün değildir. Kırmızı çizgilerimiz bellidir. RTÜK yönetimi olarak toplumumuzu rahatsız edecek her türlü yayın içeriğine geçit vermemekte kararlıyız


[Resim: cda012c7d9861999fbb54164976006c9a62a36b6.jpeg]

Devamında diziden bahsederken sapkın gibi kelimeler kullandığını belirtmeliyim. Sözde milli ve ahlaki değerlere karşı olan cinsiyet yönelimleri saygı dini olan İslam ile üstü örtülmekte. Bu konu işin farklı bir boyutu. Eğer işi dine karıştıracaksanız bunu siz yapamazsınız. Sen yalnızca RTÜK'sün ve internete zaten sen karışamazsın.

Herkes istediği cinsiyet yönelimini tercih edebilir, bu konuda herkes birbirine saygılı davranması gerekirken böyle bir açıklama yapmak ve bu diziyle ilgili sapkın, ahlaksız gibi kelimeler kullanmak saçmalıktır.

NOT: Dizi eğer çocuk oturumu açtıysanız sizde gözükmez. Fragmanı dahi gözükmez. Umursamayın, Netflix hesabınızı kapatın veya sadece diziyi izlemeyin. Çok basit? Türkiye'de yaşayan eşcinsel veya farklı bi cinsel yönelimi olan insanları daha ne kadar sapkın olarak tanımlayacaksınız merak ediyorum.

Kaynak: Webtekno
nameless ve 5 diğer kişi beğendi
#2
RTÜK RTÜK RTÜK... lan ı bipleyip çocuk gelinlerden reyting rekoları kıran RTÜK
Denizco ve 2 diğer kişi beğendi
#3
Herkesin izleyip izlememe gibi kendi öz iradeleri var sanırım bunu bilmiyorlar. Ayrıca bu platform ücretsiz değil insanlar içinde neler olduğunu bilerek para veriyor buna karışma hakları yok. Parasını verdiğim halde izleyeceğim şeye karışılması o kadar komik ki. Neden olan şeyi anlayışla karşılamak yerine daha çok üstünü örtmeye çalışıyorlar gerçekten anlamıyorum. Kadına şiddet, tecavüz, zorbalık vs içeren dizileri bayıla bayıla izlerler ama, onlar çocukların psikolojilerini bozmaz çünkü🤯 Bu tarz dizilerin toplumu bozacağını söylüyorlar ama toplum zaten bozuk... Kendileri gibi insanlar yetiştirdikleri için bozuk.
admin ve 2 diğer kişi beğendi
#4
Ülkemizin kanallarında yer alan dizilere bakınca neden bu kadar hassas değiller acaba ? Dizilerin hepsi töre,kadına şiddet,kan davası...
Ama sadece gerizekaliyi biplerler,rakıyı buzlarlar.
Eşcinsellik hastalık değil, engelleyebileceginiz,görmezden geleceğiniz bir şey değil. Bu gayet normal ve olağan bir durum.
Ama insanlarımız töre ve cinayet olaylarını görmeyi tercih ediyor eşcinsel içerikli dizilere. ozenirmis çocuklar eşcinsel insanlara. Ozenmez çocuklar. Eğer öyle hissediyorsa zaten doğuştan bellidir bu. Asıl bizim dizilerimize bakın.ya onlara ozenirse çocuklar ? Ya sevdiği kadına el kaldirirsa,ya sevdiği adamı öldürürse çocuklarımız ? Daha mı iyi eşcinsel olmasından ?
Dinle bagdastirmalarini asla anlamıyorum zaten. Eğer bunu İslam a baglicaksaniz bunu siz yapamazsınız. Onlarca insanın ahını alıp ekmekleriyle oynadıktan sonra Günah ! Diyemezsiniz.
RTÜK yıllardır böyle arkadaşlar. En son bir gay karakteri Emre Karayel oynadı benim hatırladığım kadarıyla televizyonlarda. Bir İstanbul masali sanırım gidip bakabilirsiniz. Bakın kaç yıl geçmiş? Lafa gelince 21.yuzyildayiz artik her şey modern, ama bir gay karakter için yeri göğü inletin.
Diyeceğim o ki arkadaşlar, insan akıllı bir varlık. Eğer görmek istemiyorsa gözlerini kör eder,yumar gözünü görmez. Bu da öyle. İzlemek zorunda değil kimse silah zoruyla izletmiyo sana bu diziyi. Abonelikten cikanlar, şikayet edenler...
Ya Elin gavuru dediğiniz adam sizinle dalga geciyo ya. Eşcinsel karakter istemeyen Türklerin dizilerine bakın diye tweet atmış yabancı biri. E hakli değil mi simdi ?
Yani ben daha konuşurum daha neler yazarım ama inanın kelimeleri bir araya getirirken bile sinirlerim alt üst oluyor.
Gidip Zümrüdüanka falan izliyim de aman ozenmiyim eşcinsellere falan (!)
Denizco ve 2 diğer kişi beğendi
#5
Bu konuyla ilgili tek eklemek istediğim şey eşcinselliğe veya bir yönelime özenilmez, her zaman içinde olan bir şeydir ve bunu bir diziyi izleyerek seçemezsin. Tabi eğer doğuştan beri böyleysen, bunu keşfetmeni sağlayabilir ama yanlışlıkla cinsiyetini değiştirmezsin.

Önce bununla ilgili bir kurul kurarak araştırma yapmalarını tavsiye ediyorum. Yoksa bu cehaletle zor.

Söylediklerimin yanlış anlaşılmasını istemem, her dizide eşcinsel olsun demiyorum. Ama olmasın diyemem. Nasıl dizilerde iyi ve kötü karakterler varsa, farklı cinsiyet yönelimlerinin yer alması oldukça doğaldır.
Nida ve 3 diğer kişi beğendi
#6
Arkadaşlar nasıl bir ülkede yaşadığınızı unutmayın. Ne doğru ki şu sistemde. Açıkçası bu haberi görünce hiç şaşırmadım. Tam da bizden beklenen bir hareket cidden. Tv kanallarında kadını boğazlayan erkekler mi dersin birbirini öldüren silah çeken sözde iyi adamlar mı dersin.
Bu ülkede intihar eden sayamacağımız kadar homoseksüel var. İnsanlara bunu anormal durum gibi yansıtırsanız bu sayı artmaya devam edecek ve haberlerde öldürülen kadınları görmekten bıktım. En yakın arkadaşım homoseksüel ben onu ağlarken görmekten de bıktım.
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#7
Kadına şiddet her dizide var fakat konu eşcinsellige gelince ayıp bizim toplumumuz bunu izleyemez .Aslında kadehi bile sansürlüyolar ne bekliyorsunuz ki!
Dizi asla ilgimi çekmedi, beğenmedim fragmanını ,fakat sırf onların inadına çıktığı ilk gün izlicem 😂😬
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#8
Hayatını bir filmin ya da kitabın sonunda ağlamadan, sokakta bir hayvanın başını okşamadan, inandığı dinin kitabını açıp okumadan geçirmiş insanlar benim parasını ödeyip kullandığım içerikleri izlememi engelliyor. Sebebi de aşk. Ama değişmez kural şu ki (umarım değişir) bu ülkenin insanına göre haram olan bir eşcinsellik bir de domuz eti. Hırsızlığa yalana dedikoduya göz yumun da aman bunlara yummayın. Kalbinizde biraz sevgi olsun arkadaşlar hala eşcinselliği tercih sanmayın değil çünkü. Bilmiyorsanız öğrenin ama doğrusunu öğrenin. Kimsenin derdi size bir şeyi dayatmak değil ama saygı duymanızı istemek de bu insanların hakkıdır yapmayın.
admin beğendi
#9
Gençleri olumsuz etkilediği ve eşcinselliğe yönlendirdiği gerekçesiyle Aşk 101 dizisi şikayet edilmişti. Savcılık karara varmış ve soruşturma açılmasının gereksiz olduğuna karar vermiş. ''Kişiler hür iradesiyle izliyor, soruşturmaya gerek yok'' denmiş.

Diziyi izlemedim ama eşcinsellik içeren sahneler çıkarılmış duyduğuma göre. Herkesin hür iradesiyle izlediğinin farkına şimdi mi vardılar acaba? Eğer o sahneler çıkarılmasaydı ne karara varacakları şüpheli...🤷🏼‍♀️
admin beğendi
#10
@gamzebaytur bildiğim kadarıyla sahnelerin silinmesi hikaye. Bağırıp çağıranlar şimdi biz bağırdığımız için silindi diye kendini avutuyo gibi geliyo bana.
gamzebaytur beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor