Sponsor


#1
[Resim: sakkaranin-sirlari-turkce-indir-min-780x450.jpg]

Sakkara'nın Sırları, son elli yılın en büyük arkeolojik keşfinin sırlarını ortaya çıkarıyor. Arkeologlardan oluşan bir ekip, daha önce kimsenin keşfetmediği geçitleri, lahitleri ve mezarları kazar. Ekip elde ettiği bulgularla, Mısır’ın son 50 yıldaki en önemli buluşunun sırlarını gözler önüne seriyor.


Netflix’in yeni tarih ve bilim konulu belgeseli Sakkara’nın Sırları (Secrets of the Saqqara Tomb) 28 Ekim 2020 tarihinde izleyenlere sunuldu. Mısır’ın tarihi gizemlerini bir arada barındıran Sakkara’da çekilen belgesel antik bir yerleşim yerini ortaya çıkarmakla kalmayıp; Mısır’ın 5. Hanedanlığı döneminde hizmet veren Neferirkare Kakai’in altında çalışan rahip Wahtye’nin mezarının bulunuşunu konu ediyor.

James Towell’ın yönettiği ve yapımcılığını Caterina Turroni ile Richard Bradley’in yaptığı belgesel; yerel arkeologların oluşturduğu bir grubun, daha önce hiç keşfedilmemiş geçit ve mezarların kazı çalışmasını konu ediyor. Yaklaşık 4500 yıldır açılmayan Eski Krallık rahibi Wahtye’nin mezarını inceleyen ekip, birbirinden gizemli tarihi gerçeklerle karşılaşıyor. Binlerce eserin yanında; mumyalanmış bedenler, görülmemiş tapınakların da keşfini içeren belgesel eski tarihe ışık tutuyor.

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor