Sponsor


#1


SelfMade toplam 4 bölümden oluşan bir mini dizi olarak yayınlandı.

“On her own Ground” adlı bir kitaptan uyarlanan ve yaşanmış bir hikayeyi konu alan dizi 1867’da doğan Amerikalı girişimci Madam C.J. Walker’ın (Sarah Breedlove) başarı öyküsünü anlatmakta.

[Resim: MV5BMTNhM2U4ZDctYTU4Yy00Zjg1LWJkZTItYTU4...@._V1_.jpg]

Self Made Konusu Nedir?

Acı dolu bir hayatı olan Sarah Breedlove küçük yaşta anne ve babasını kaybediyor ve geçimini sağlayabilmek için çamaşırcılığa başlıyor. Fakat yaşadığı acılar ve zorluklar karşısında Sarah'ın saçları dökülmeye başlıyor.

Her geçen gün daha kötüye giden saçları sonucu eşi tarafından terk edilen Sarah ve işte tam bu noktada Annie Malove’la tanışıyor. Annie, Sarah’ya kirli çamaşırlarını yıkaması karşılığı kendi bulduğu saç kürüyle bakım yapıyor.

Bir süre sonra Sarah'ın saçları eski güzelliğine kavuşyor. Fakat bir gün Annie ile Sarah'ın arası bozuluyor. Bunun üzerine Sarah kendi saç bakım ürününü üretip satmaya başlıyor.

Bu üründen oldukça para kazanan Sarah Indianapolis’e taşınarak orda bir güzellik salonu açıyor. İşler çok tutunca bir fabrika açmaya karar veren Madam CJ Walker kendisine yatırımcı aramaya başlıyor. İşte tam bu noktada erkek egemen bir toplumda kadın olarak var olmanın ne kadar zor olduğunu fark ediyor fakat asla pes etmiyor ve sonunda hayallerini gerçekleştiriyor.

[Resim: MV5BNjBiOTEyNTUtZDhhNS00YjdmLWI1NTgtYTc1...2._V1_.jpg]

Dizi boyunca Amerika’daki ilk milyoner siyahi kadın olmayı başarmış bu kadının nasıl küllerinden doğduğunu izliyoruz.

Tüm kadınlara güç ve ilham kaynağı olabilecek bu mini diziyi sizlere şiddetle öneriyorum. Şu sıralar Türkiye'de çok popüler olmasa bile global olarak baktığımızda oldukça popüler bir dizi diyebiliriz.
gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi
#2
Tamamen mükemmel  ve anlamlı bir diziydi gerçek bir yaşam hikayesinden uyarlanarak yapılmış hiç vazgeçmeyip itinayla devam etmesine, zekasına hayranım başrolün   Sırıtma
admin beğendi
#3
Güzel bir başarı öyküsüydü, fakat...Madam CJ Walker’ın ilk başta Addie’nin saç ürünlerini çalıp gizli gizli satması hiç etik değildi. Kadın seni ortak olarak almak zorunda değil yani neyin siniri bu? Ayrıca Addie, onun zor zamanında yanında durdu ve ayağa kalkmasında yardımcı oldu. Ona bu kadar yardım eden, zor zamanında yanında durup ayaklanmasına yardımcı olan birine bunu yapması çok saçmaydı. Dahası, kadının formülünü çaldı. Bu şekilde elde edilen bir başarı ne kadar takdir edilir? Ben izlerken Addie’i çoğu yönden haklı buldum desem yalan olmaz. Biri gelip benim formülümü çalsa ben de peşini bırakmazdım. 

Kadının bencilliği beni çıldırttı. Her şey benim diyor, bütün mal varlıkları bütün kararlar onun. Tamam onun kurduğu bir iş tabii ki o söz sahibi olacak ama paylaşmayı bilmiyor. Ve yanındaki kişilerin hayatlarına da burnunu sokuyor. Kızını sürekli onun istediği şekilde yaşaması için darlaması delirtti beni.  

Ayrı olarak para hırsından gözü dönmüş biri. Hep daha fazlasını istiyor, hiçbir şeyle yetinmiyor. Çok sinirlenerek izledim. Evet, Madam CJ Walker’ın hikayesi ilham veriyor, hayata dair birkaç şey öğretiyor fakat başkalarından formül araklamak ve bu kadar hırslı ve bencil olmak bana doğru gelmiyor...


Biyografik diziler beni genelde sıkar, o yüzden önyargıyla başlamıştım ama hikaye akışı iyiydi, kullanılan güzel müziklerle sıkılmadım pek. O dönemin şartlarına göre kadının cesaretini ve pes etmemesini izlemek güzeldi. Sanırım diziyle ilgili sevdiğim şeyler sadece bunlar...
admin beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Bridgerton (2020-) admin 1229 3 26.11.2020, Saat: 17:49
Son Cevap: AHMET0138
Aşk 101 (2020-) admin 4029 14 26.11.2020, Saat: 17:44
Son Cevap: AHMET0138
Someone Has to Die (2020-) admin 1215 2 18.10.2020, Saat: 16:23
Son Cevap: Vedat
Freud (2020-) worldwideweb 2820 8 15.08.2020, Saat: 14:39
Son Cevap: admin
Unorthodox (2020) admin 2353 4 01.07.2020, Saat: 22:07
Son Cevap: Büşra D

Sponsor