#1
"SHADOW AND BONE" NİSAN'DA NETFLİXTE!

[Resim: 81QtYjs-6qL.jpg]


[Resim: NETFLIX_SHADOW_BONE_Cast.0.jpg]


Bilenler bilir Netflix Leigh Bardugo'nun ünlü serisi Shadow and Bone'u geçen sene diziye uyarlayacağının haberini vermişti. Şimdi de belli bir tarih verdiler yayınlanacağı zaman için. Açıkçası seriyi okumuş ve çok beğenmiş kişilerden olduğum için çoook sevindim diyebilirim. Beni düşündüren şey sanırım kitaba tam olarak bağlı kalmayacaklar. Kitabı merak edenler için seriyi yorumlamıştım. Aşağıya bırakıyorum.“Çok tuhaf,” dedim bir süre sonra. “Oysa güzelliğin her zaman insanın hayatını kolaylaştıracağını sanırdım.”
.
.
.
"Öz, özü çeker, bağ kurulur."
.
.
"Umarım benden merhamet dilemiyorsundur, Alina. Çünkü öyle şeylerden pek anlamam."
.
.
Meşhur Güneş'in Elçisi... herkes onu arıyor. Herkes onu hayal ediyor. Çünkü ülkelerinin onunla kurtulacağına inanıyorlar. Peki kim bu Güneş'in Elçisi?
.
.
Olay Keramzin'de başlıyor aslında. İki yetimin arkadaşlığıyla. Alina ve Malyen. İkisi de ailesini kaybetmiş ve birbirlerinden başka kimseleri yok. Büyüyünce 'Grisha' olmadıkları için orduya gönderiliyorlar. Grisha büyü yetenekleri olanlara denen bir tabir. 3'e ayrılıyorlar, Corporalkiler,Etherealkiler ve Materialkiler.
.
.
.
1-En önemli ve güçlü sınıf olan Corporalkiler,Cellat ve Şifacılar oluşmakta.Şifacılar adından da anlaşılacağı gibi yaraları iyileştirme konusunda bir tür sihirli güçleri olan kişiler.Cellatlar ise Karanlıklar Efendisi’nin yanında çalışan en önemli kişiler diyebileceğimiz kişiler. Daha çok pis işlerle ilgileniyorlar.
.
.
.
2-Bir alt sınıf olan Etherealkiler ise Rüzgarın,Ateşin ve Dalgaların Hakimleri olmak üzere üç alt dala ayrılıyor.Bu kişiler de adlarını aldıkları elementler üzerinde hükme sahip olan kişiler.
.
.
.
3-En son sınıf olan Materialkiler ise Durast ve Alkemi adında alt dallara sahip.Bu sınıf adından da anlaşıldığı üzere metallerle uğraşan bir tür sanayi ve üretici konumunda olan çalışanlardan oluşmakta.
.
.
.
Harika değil mi? İşte bu Grishalar sarayın güzel yerlerinde kalıp, iyi yemekler yiyip diledikleri gibi eğleniyorlar. Bir nevi iltimaslı ordu sınıfı. Ve onları yöneten komutanları: Karanlıklar Efendisi
.
.
Alina insanlardan oluşan ordunun haritacı kısmından. İşinde pek de mükemmel değil. Malyen'i seviyor ama özgüvensizliği dibe vurduğu için kendini her konuda yetersiz görüyor. Ta ki...Karanlıklar Diyarı'ndan geçmek zorunda kalana kadar. Yolculuk esnasında Karanlıklar Diyarı’nın vahşi yaratıklarından olan Volcraların saldırısına uğruyorlar. Her yer kan ve cesetle kaplanmaya başlıyor. Bu sırada Malyen omzundan yaralanıyor. Bu sayede Alina'nın gücü ortaya çıkıyor ve adeta gözleri kör eden bir ışıkla canavarları ortadan kaldırıyor. Bununla birlikte aranan Güneş'in Elçisi bulunmuştur! Tebrikler! .
.
.
Huh! Bu işin giriş kısmı. Gel gelelim ben ne düşünüyorum. Alina, Malyen, Karanlıklar Efendisi... Ravka, Keramzin, Fijerda... yani yepyeni bir dünya. Böyle kurgu romanları çok seviyorum. Tabii Locke Lamora kadar şatafatlı olmasa da seriyi sevdim. Betimlemeleri eksiksizdi. Yavan kalmadı. Keza karakterler de öyle. Özellikle kötü olmasına rağmen #karanlıklarefendisi 'ni sevdim 😂 hatta bazen keşke şöyle olmasaydı dediğim yerler oldu. Alina kitabın %70'inde pısırık kalmayı tercih etse de ilk kitaptan sonra büyük bir gelişme gösteriyor. Karakteri ve özellikleri gelişiyor. Zaten sonralara doğru zirve yapıyorlar Malyenle 😂 çok şaşırdığım, hiç beklemediğim yerler oldu. Acayip akıcı olmasından dolayı hiç sıkılmadan tüm seriyi birkaç günde bitirdim. Hatta galiba dizisini çekecekler. Çok heyecanlıyım bu konuda. Fantastik serileri benim gibi seviyorsanız, tavsiyemdir.
4/5
.
.
.
ayseabaci beğendi
#2
Kurgu romanlara nedense fazla ısınamıyorum. Dizilerde izlerken bile zaman zaman saçma geliyor. Ama shadow and bone u çok fazla duydum. Yorumlarının hepsi de çok güzel. Nisan ayında kadar başlayıp bitirmeyi hedefliyorum. Eğer başarabilirsem diziyi de seveceğime şüphe yok Gülümseme
Çok teşekkürler haber verdiğin için şimdiden seriyi almalıyım Gülümseme
semiramis ve 1 diğer kişi beğendi
#3
teaser çok ilgimi çekti güzel bir şey olacak gibi. hem çok beğendiğim The Punisher'dan olan Ben Barnes'ın sesini de duyunca teaser da heyecanlandım. Orada da villain'ı oynuyordu ve çok iyi iş çıkarmıştı burada da sanırım anladığım kadarıyla bahsettiğin Karanlıklar Efendisini oynuyor. Onun çok iyi iş çıkarcağına emiim ama diziyi izlemeden bir şey diyemeyeceğim çünkü en son The Cursed için çok güzel bir trailer yapmışlardı heyecanla onu bekledim, izledim ve hayal kırıklığına uğradım açıkçası. umarım bu da böyle olmaz.
Nanze Wren beğendi
#4
(29.12.2020, Saat: 17:40)semiramis Adlı Kullanıcıdan Alıntı: teaser çok ilgimi çekti güzel bir şey olacak gibi. hem çok beğendiğim The Punisher'dan olan Ben Barnes'ın sesini de duyunca teaser da heyecanlandım. Orada da villain'ı oynuyordu ve çok iyi iş çıkarmıştı burada da sanırım anladığım kadarıyla bahsettiğin Karanlıklar Efendisini oynuyor. Onun çok iyi iş çıkarcağına emiim ama diziyi izlemeden bir şey diyemeyeceğim çünkü en son The Cursed için çok güzel bir trailer yapmışlardı heyecanla onu bekledim, izledim ve hayal kırıklığına uğradım açıkçası. umarım bu da böyle olmaz.


Evet ya ben de Cursed için baya hayal kırıklığına uğradım. Hiç beklentimi karşılamadı. Umarım bu başarılı olur. Seriyi mahvettilerse çok üzülürüm.
semiramis beğendi
#5
Kitabı okumadım ama yorumlardan anladığım kadarıyla yazar Leigh Bardugo, kendine özgü bir dille, çok güzel bir fantastik roman yazmış. İnsan, "kitabı bu kadar güzelse kim bilir dizisi ne kadar güzel olur." diye düşünmeden edemiyor. Netflix'in bütçeden kısacağını sanmıyorum ama yine batırırlar diye çok korkuyorum.
Nanze Wren beğendi

Yorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.