Sponsor


#1
[Resim: images?q=tbn:ANd9GcTIcedWgmPfnBP4xjaAI9O...A&usqp=CAU]

İlk olarak süfrajetin tanımını ele almak isterim:

Alıntı:20. yüzyılın başlarında Birleşik Krallık ve ABD’de pasif direniş, kamu toplantılarını bölme, açlık grevi yapma gibi yollarla kadınların seçme ve seçilme hakkını savunan, az çok organize olmuş radikal kadın hakları savunucuları süfrajet olarak nitelendirilmiştir.
Kaynak: https://tr.m.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCfrajet
          


          Bu filmde esas olarak oyunculuklara, kameraya, ışığa, sese, yönetmenliğe değinmeyeceğim. Çünkü ön planda olan benim için bu olmadı. Ön planda olan "direniş"ti. 
          Bu film genç bir annenin kadın hakları direnişini konu alıyor. Kadınların çektiği işkencelere ışık tutuyor. Maruz kaldıkları dayatmaları gözler önüne seriyor. Kadınlara nasıl ikinci sınıf muamelesi yapıldığına hattâ ve hattâ sınıfsızlaştırıldığına, değersizleştirildiğine şahit oluyoruz. İzleyin ve izlettirin. Yıllar boyu hatta hâlâ ötekileştirmeye maruz kalan, hor görülen, bir birey olarak sayılmayan, küfürlere malzeme olarak görülen ve daha nice aşağılanmalara maruz kalan kadınlar için izleyin. İzleyin çünkü haklarımız bize tanınmadı ya da verilmedi, biz elde ettik. Can veren bizler öldük, öldürüldük.
          Bir kadın hakları savunucusu, bir feminist olarak bu uğurda direnen, savaşan, canlarından olan tüm kadın hakları savunucularına teşekkür ederim. Ben bir kadınım ve ben bir bireyim. Kadına yapılan hiçbir haksızlıkta sessiz kalmayacağım.
Helin ve 1 diğer kişi beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Jüpiter Yükseliyor (2015) Nanze Wren 1084 2 18.12.2020, Saat: 23:50
Son Cevap: Gecegunesil

Sponsor