Sponsor


#1
[Resim: MV5BMTQ1OWZkNTctNGE4YS00NzQ1LWJlZDgtNGZi...@._V1_.jpg]

Yazıp yönettiği Derviş Zaim'in harikulade eseri 1996 yılında 'Tabutta Rövaşata' adıyla Türkiye sinemasına adını yazdırmış bir filmdir. Tuncel Kurtiz, Ahmet Uğurlu ve Ayşen Aydemir'in baş rollerinde olduğu 1 saat 15 dakikalık bu filmin IMDb puanı 7,8.

 Mahsun (Ahmet Uğurlu) meteliksiz, fakirlikten üstü başı batmış, bayağı bir kimsedir. Çevresi abisi kadar yakın olan Reis (Tuncel Kurtiz) ve arkadaşlarıdır. Mahsun, boş bulduğu arabaları gece vaktinde çalar, şehri gezer ve içinde uyur. Ertesi sabah çaldığı arabayı yerine geri iade edip güzelce siler. Bundan ötürü sürekli polis ile burun buruna gelen fakir adamın cezasını polisler kırbaçlayarak vermektedir. Adam olmayacağını bilen arkadaşları onunla pek ilgilenmese de aralarına dâhil ederler. Bir vakit tuvalette görevli olarak görev yapan Mahsun buraya giren kadına aşık olur ve onunla vakit geçirmek ister. Kadın eroin bağımlısıdır ve her gün tuvaleti kullanarak uyuşturucu ihtiyacını gidermektedir. Bu durumda sürekli kadın ile karşılaşmakta olacağını anlayan Mahsun bu kadın ile yakınlaşmaya çalışır.

[Resim: MV5BMjBlZGI3N2EtNTA0YS00MWQ3LTg1YzYtY2Vm...@._V1_.jpg]
 
 Oldukça, "dram" ve "karanlık" bir şekilde adlandırdığım, üzerine konuşulabilecek sahneler olan bu filmde başladığı şekilde bitmesiyle tek başına bir ustalık eseri olduğu anlaşılabilir. Sade çekimler, hafif müzikler ve sürekli yatacak yer arayan Mahsun'un nihayet inşaat bölgesinde uyumak zorunda kalacağını anladığı zorlukların ekrana yansıtılmış umarsızlığı...

Tuncel Kurtiz'in büründüğü her role şeklini yansıtması filmin öne çıkmasındaki temel etkenlerden biri. Aynı şekilde Ahmet Uğurlu'nun fakir insan rolünü sonuna kadar yansıtabilmesi, Ayşen Aydemir'in hiçbir şekilde yapaylık göstermemesi ne kadar zengin bir oyunculara sahip olduğumuzun göstergesi olacak niteliktedir.
Eğer durağan sahnelere, sessiz kesitlere vs. alışık değilseniz sizi sıkabileceğini söylemek isterim.

Film, vizyona girdiği (1996) tarihten üç yıl sonra (1999) Ayşen Aydemir, filmden ödül aldığı gün vefat etmiştir. Kendisini ve aynı şekilde Tuncel Kurtiz'i tekrar yâd ediyor, başsağlığı diliyorum.
 
[Resim: MV5BN2VlZmYzYjUtMDI0YS00MjMzLTg2NDUtMTQ4...68_AL_.jpg]  
admin ve 4 diğer kişi beğendi
#2
Bu film hakkettigi değeri bir türlü görmedi . İeyin izlettirin .
#3
Eski filmlerin değerinin bilinmediği gerçeğini yüzümüze vuran bir film. Oyuncular harika,oyunculuk harika,senaryo harika. Sizi bu filmi izlemekten alıkoyacak hiçbir neden yok. Şiddetle tavsiye ederim.

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Sponsor