Sponsor


#1
[Resim: 167-05062093727.jpeg]


The Boy in the Striped Pajamas - Çizgili Pijamalı Çocuk Oyuncuları
[Resim: 167-05062094330.jpeg]


The Boy in the Striped Pajamas - Çizgili Pijamalı Çocuk KonusuJohn Boyne'un aynı isimli eserinden uyanlanmış The Boy in the Striped Pajamas, II. Dünya Savaşı sırasında Alman askerinin oğlu olan Bruno adlı çocuğun, toplanma kampında rast geldiği Schmuel adlı yaşıtı olan başka bir çocukla sıra dışı ilişkisini ele alıyor.

Bruno'nun Kâşif Ruhu

Bruno, Alman babanın ikinci çocuğudur. 8 yaşında, keşfetmeye meraklı bir çocuk olan Bruno, ailesiyle mutlu günler geçirmektedir. Bir vakit taşınma kararı alan aile, uzak bir yere, arkadaşlarından ayrılan Bruno'nun pek de sevmeyeceği bir yere taşınır.

Bu süre zarfında oldukça sıkılan sekiz yaşındaki çocuğumuz için keşfedilmeye değer pek bir şey yoktur. Gelgelelim bir gün evinin arka tarafında toplanma kampının varlığından haberdar olur. Bacasından da dumanların yükselmesi, çocuğun çiftlik sanmasına neden olur. Merakını gidermek için bu çitlerle döşenmiş yere kendini buraya gitmek için koşar hâlde bulur.


[Resim: 167-05062093744.jpeg]

Alman askerinin Naziler için çalıştığını bilmeyen Bruno, bu süreçte Yahudilerden habersiz kalmış ve babasının ciddi ve önemli bir iş peşinde koşan biri olduğunu düşünmüştür. Yine bundan ötürü toplanma kampında esir olan Schmuel'in tutsaklığı ona bir oyunu andırırken, pijamasında yer alan numaralar ise talihli numaralar olduğunu düşünmesine neden olmuştur.

Saf ve temiz bir ikili olan bu çocukları değiştiren bir olay yaşanır. Bu olaysa Schmuel'in babası, ansızın buradan gitmiştir. Çok meraklanan iki çocuk, ne yapacağını bilememiştir. Schmuel'in babasını aramak için gideceğini söylerken Bruno ona engel olarak beraber aramak istediğini söylemiştir. Bir kürek kapıp tellerin altını kazayan Bruno, Schmuel'in getirdiği çizgili pijamaları da giyerek çitin öbür tarafına geçmiştir. İşte her şey buradan sonra patlak vermeye başlar.


Oldukça dram ağırlıklı bu filmin, aynı isimli bir kitaptan uyarlanması senaryonun sağlam olmasındaki temel etken diyebiliriz. Birçok Yahudi temalı filmin içeriğine sahip olan bu filmde, kendi türünden ayıran temel özelliği bu hikâyenin oldukça sakin bir şekilde ele alınmasıdır. Bruno'nun neredeyse ilk bir saat hiçbir şey yaşamaması fakat sonlara doğru kopan olayların ona değişik duygular yaşamasına neden olacaktır.

Oyunculukların az tutulduğu, Bruno'nun duygularının yaşandığı bu filmin sizi duygulandıracağına eminim. Özellikle sürpriz sonuyla göz yaşlarınızın aktığını hissedeceksiniz. 


The Boy in the Striped Pajamas - Çizgili Pijamalı Çocuk Fragmanıadmin ve 5 diğer kişi beğendi
#2
Çok abartılan bir film olduğunu düşünüyorum. Ağlamadım ama sonunun kötü bitmesine üzüldüm 😔
gogolunpaltosu ve 2 diğer kişi beğendi
#3
Sonu çok kötü bitti benim için. İzlediğim en güzel filmlerden biriydi. Duygu yoğunluklarınin yaşandığı , sizi tuhaf hallere sürükleyen bir film. İzlemenizi tavsiye ederim
gogolunpaltosu ve 2 diğer kişi beğendi
#4
Filmin dramatik havası ister istemez insanı duygulandırıyor.Sonundaysa ağlamamak elde değildi.Çok güzel bir film izlemenizi tavsiye ederim.
gamzebaytur ve 2 diğer kişi beğendi
#5
uzun zamandır aradığım filim eline sağlık
gogolunpaltosu beğendi
#6
Ben izlerken çok duygulanmıştım özellikle de sonunun öyle bitmesi gözyaşlarımın tükenmesine sebep oldu Gülme izleyin bence
admin ve 1 diğer kişi beğendi

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Sponsor