Sponsor


#1
[Resim: 167-061120104821.jpeg]

Yönetmen: David Fincher
Senaryo: F. Scott Fitzgerald, Eric Roth, Robin Swicord
Yapım: ABD
Kategori: Dram
Yapım Yılı: 2009
IMDb: 7.8
Bütçe: $150,000,000 / Hasılat: $333,932,083
Çekildiği Ülke: ABD
Film Uzunluğu: 2 saat 46 dakika
Moderatör Oyu: 10/10

Filmin Oyuncuları
[Resim: 167-061120110123.jpeg]

Filmin İçeriğiBenjamin Button (Brad Pitt) I. Dünya Savaşı sonunda dünyaya gelmiştir. Babası Thomas Button eşinin doğumda ölmesi nedeniyle Benjamin'e bakamayacağı için bir huzurevi bulup onun önüne oğlunu bırakıp uzaklaşmayı tercih eder. Bu süreçte büyüyene kadar Benjamin'e annelik yapacak Queenie (Taraji Henson) adındaki iyimser bir kadından başka kimse yoktur. Bir dakika, Benjamin'in bir hastalığını unuttuk, yaşlı doğan Benjamin'i! Evet, Button yaşlı bir vücutta dünyaya gelmiştir ve büyüdükçe gençleşmeye başlar. 

[Resim: 167-061120111355.jpeg]

Queenie, öz evladı gibi gördüğü Benjamin'in hastalığını insanlara açıklamak yerine bu şekilde yaşamasına olanak tanır ve Benjamin bir huzurevinde büyümeye, daha doğrusu gençleşmeye başlar. İlk aşkı da bu evde gerçekleşir. Daisy'dir bu genç kız. Büyükannesi ile gelen küçük Daisy (Cate Blanchett). Tekerlekli sandalye ile gezmek zorunda kalan Benjamin, Queenie'nin kiliseye başvurmasıyla bu sorunundan feragat etmek ister. Peder, Benjamin adına dua ederek Button'ın yürümesini sağlar.


[Resim: 167-061120111417.jpeg]

Daisy ile yakınlaşan Benjamin'in bedeni, on sekiz yaşına bastığında elli yaşındaki bir insanın görünümüne tekabül etmekteydi. Evinden ayrılarak Chelsea adındaki bir geminin kaptanının yanına yerleşir ve savaşa katılır Benjamin. Birçok tecrübe kazanmaya başlayan genç adam eve döndüğünde hem büyümüş hem de gençleşmiş olur. Direkt olarak Daisy ile görüşen Benjamin, âşık olduğu kadının sevgilisi olduğunu öğrenecektir. Halihazırda bu süreçte Elizabeth Abbott adındaki kadınla da sevgili olmuş olan Benjamin, Daisy'ye olan aşkını bir an olsun kaybetmemiştir.

Elizabeth Abbott, bir yüzücüdür ve rekor kırmaya ramak kalmışken başaramamıştır. Gün gelip de başvuracağını zamanı beklemektedir. Bu sıralarda otelin ortak salonunda her gece buluşup keyifli vakitler geçiren ikili birbirlerine anılarından ve hayallerinden bahsetmeye başlarlar. Bir gün Elizabeth Benjamin'den ayrılmak zorunda kalır. Çünkü evlidir.

[Resim: 167-061120113101.jpeg]

Yollar bir gün Daisy ile Benjamin'i kesiştirince bir sorun açığa çıkmaktadır. Günün birinde Daisy'den çocuğu olursa Benjamin ne yapacağını bilememektedir. Bunu da Daisy'ye şu şekilde söyler: İkimize birden nasıl bakacaksın? Haklıdır Benjamin. Eğer bir çocuk dünyaya gelirse gitgide küçülecek ve çocuk olacaktır. Daisy ise hem kendi çocuğuna hem de kocasına bakmak zorunda kalacaktır.

Birbirlerinden zaman zaman ayrılsalar da kader yine Benjamin ile Daisy'yi ortak bir noktada birleştirdi. Film boyunca karakterlerin değişimi görmek mümkün iken Benjamin'in giderek gençleşmeyi ve bu zaman diliminde yaşlanmaya başlayan Daisy'nin gözlerinden sevdiği adamın portresini görmek çok hoş bir tat bırakmakta. F. Scott Fitzgerald'ın eserinden uyarlanmış film gerçekten dram türünün hakkını sonuna kadar verebilmekte.

Müthiş oyunculuklar ve harika çekim yöntemleriyle tezatlığın bir arada buluştuğu Benjamin'in bu tuhaf hikâyesi kuşkusuz  unutmak istemeyeceğiniz ve tekrar tekrar hatırlamak isteyeceğiniz filmlerden biri olacaktır. Uyarlandığı eserden farklılıkları olsa da uyarlama filmlerin belki de zirvesi olabilecek The Curious Case of Benjamin Button filmini izlemeden geçmeyin. Şöyle de bir dipnot ekleyeyim; filmini kitabı okumadan önce izlerseniz bir şey kaybetmezsiniz, aynı şekilde de kitabı da filmden önce okursanız...


Filmin Fragmanı


[Resim: 167-061120104841.jpeg]  
Sadece Melek beğendi
#2
Düşük tempolu mu gelmişti yoksa o an havamda mı değildim bilmiyorum ama yarıda bırakakaldım filmi. Yakın zamanda bitireceğimi umuyorum. İnsan izlerken benim aklıma gelmişti bu fikir demekten kendini alamıyor Gülme
gogolunpaltosu beğendi
#3
abi gerçekten tuhaf hikaye ama genç beden de yaşlı ruh' un, yaşlı bedende genç ruh un nasıllığını izledim. güzeldir izlenmesi gerekir.
Sudemsyok ve 1 diğer kişi beğendi
#4
Harika bi film, bayılmıştım. Sonu da bi o kadar güzeldi ve acı vericiydi biraz.
gogolunpaltosu beğendi
#5
Bence harika bir filmdi

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Agora (Film) - 2009 admin 1425 4 05.01.2021, Saat: 21:15
Son Cevap: EvriFaessa
Rose Adası'nın İnanılmaz Hikâyesi unbalanced 1194 1 25.11.2020, Saat: 22:05
Son Cevap: Dmrg

Sponsor