#1
Uzun zamandır beklediğimiz dev kadrolu film sonunda izlenime sunuldu. Hemen eleştirilerime geçmek istiyorum.

❗️ Önemli bir uyarı, spoiler içerir! ❗️

♦️İlk olarak film çok fazla tarzım olmayan bir filmdi ki zaten izleyenlerin %95'inin sadece kadrosu için izlediğine eminim (tabii ki bunlardan biri de benim🤓) Film gereksiz uzundu bence ve bu yüzden sıkıcı yerleri çoktu. Tam alışıyorsunuz, hikaye sizi tam içine çekiyor ama sonra bir yerde tekrar kopuyor durgunluk başlıyor. Filmi birçok kez durdurup devam ettirdim ara ara bırakıp başka şeylerle ilgilenme isteği duydum. 2 saatlik filmi 4 saatte izledim diyebilirim. Filmin sadece yarısından sonra ufak ufak hareketlenmeler başladı.

♦️Daha öncelerde izlediğim Stephen King'in romanından uyarlanan 1922 isimli filmi çok fazla anımsattı bana. İçinizde izleyen var mı bilmiyorum ama güzel filmdi benzer özellikleri var. (Filmin konusunu merak edenler şuradan ulaşabilirler👉🏼 ''1922'')

♦️Lenora ile annesinin kaderinin aynı olması... Resmen ikisi de psikopat rahip kurbanı oldu. Cidden üzücü bu.

♦️Silah eğitimi almamış bir çocuğun her rastgele atışında isabet ettirmesini komik buldum. Atışların bazıları yakın mesafedendi ama yine de rastgele atış yaptı yani çoğunda nereyi vurduğuna bakmadığından eminim😂

♦️Polisin kardeşi ve kocasının sonu böyle olacağı belliydi... Psikolojisi bozuk manyaklar sonunda hak ettiklerini aldılar.

♦️Filmde anlatılan birbirinden bağımsız karakterlerin film sonunda yollarının kesişmesi detayı hoşuma gitti. Film bir şekilde bağlanmış oldu böylece. Sonu biraz açık bitti ama devamını da görmeyi isterdim şahsen. 

♦️Bunu söylemeden geçemeyeceğim, Bill Skarsgard'ın rolü çok az geldiMutsuz Onu tüm film boyunca görmeyi isterdim😋

♦️Sorumsuz bir baba ve psikopat bir rahip çocuğun hayatını mahvettiler. Ama tabii ki Arvin rahiple başlayan cinayet serisini işlemek zorunda mıydı, hayır değildi bu tartışmaya açık bir konu.

♦️Sonuç olarak vasat bir film miydi? Hayır hikayesi güzeldi sadece işleniş şeklini çok sevemedim. Tabii biz kadrodan ötürü de gümbür gümbür bir şey bekliyorduk ama ne yazık ki ben o etkiyi alamadım. Durgun geçen filmleri sevemiyorum bu filmi de izlemekte zorlandım bu yüzden. Ama her ne kadar sıkıcı olup saçma yönleri olsa da aşırı kötü diyemem izlenebilir olduğunu düşünüyorum.

Benim düşüncelerim bunlar birkaç atladığım detay olabilir, siz nasıl buldunuz filmi?
admin ve 2 diğer kişi beğendi
#2
Beklentimi mükemmel karşılayan bir film oldu. Oyunculuklar ve atmosfer çok iyiydi. Özellikle giriş kısmı ve anlatım olayı çok iyi işlenmiş. Karakterlerde bir o kadar iyiydi 9.4/10
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#3
Film güzeldi 8/10
Moviephoenix ve 1 diğer kişi beğendi
#4
"eh meh müh keh küh cık"
böyle bi filmdi
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#5
kötü değildi, güzel de değildi. Ortalama değildi ama iyi de değildi. İşte tam o aralarda bir yerde bana göre. Oyunculuk ve Atmosfer açısından oldukça iyi bir film (Kadroyu dahil bile etmek istemiyorum) ama pek benim tarzım olduğu söylenemez.
Moviephoenix ve 1 diğer kişi beğendi
#6
Film güzel ama mantıksızlıklar da vardı tabii her filmde olduğu gibi.

SPOİLER ALERT!!!!!

Filmin sonunda polisin ölmesi çok saçma. Çünkü o mesafeden şerifin elindeki silah adamı kesin öldürür ve o silah birden fazla mermi atıyor. Bir mermi bile mi isabet etmez.
Moviephoenix ve 1 diğer kişi beğendi
#7
Filmde en öne çıkan konu "din" yan konular ise savaş ve cinsellik denebilir. Oyunculuklara diyecek tek kelime yok müthişti. Hikayelerin parça parça verilmesi izleyiciyinin dikkatini diri tutuyor bence birkaç parça hikaye izliyoruz ve nerede birleşecek diye bekliyoruz zihnimizde bütünleştirmeye çalışıyoruz. Filmin bu kısmı kimine sıkıcı gelse de ben sevdim.

@Moviephoenix çocuğun isabet ettirmesi ile alakalı eleştirine şöyle bir yorum getirmek isterim. Polis de kız kardeşi de ilk ateş edenler oluyor Arvin bunun üstüne ateş ediyor savunma iç güdüsü ile ancak Arvin ölmüyor. Kurşun hep hakedenlere isabet ediyor. Ben bu şekilde yorumladım açıkçası mantık hatası gibi görmemiştim. İncelemen için de ellerine sağlık ☺️
admin beğendi
#8
Ben filmi ön yargıyla açmıştım çünkü çok fazla "durağan"lığına yönelik olumsuz eleştiri okudum. Ama ben filmi öyle bulmadım. Aksine benim için yeterince akıcı ilerledi ve beni etkiledi. Filmde temel olarak ele alınanın "cahillik" olduğunu düşünüyorum. Onlara "din" adı altında sunulanın aslında psikopatlıklarının maskesi olarak kullanılıyor olması insanların "cahil"liklerinin, şüphesizliklerinin, onlara söylenenleri sorgu sualsiz doğru saymalarının birer aldanılışı. Bu roman uyarlaması film gerçek bir hayattan alınma değil ama gerçekte bunları yaşayan kim bilir kaç insan oldu ve belki de hâlâ oluyor.

Victor Hugo'nun da dediği gibi

Alıntı:Zalimlerin çarkı, cahillerin çalışmayan kafalarıyla döner.
admin beğendi

Yorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.