Sponsor


#1
Ünlü modern klasik yazarı F. Scott Fitzgerald’ın harika eseri ‘’Muhteşem Gatsby’’in sinemaya uyarlanmış hali ile tanışın!

2013 yapımı ve IMDb puanı 7,3 olan iki buçuk saatlik filmimizin yönetmeni Baz Luhrmann. Başrollerini Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan ve Tobey Maguire’nin paylaştığı filmimizin olayları Nick Carraway’in ağzından anlatılmaktadır.
Yazar olmak isteyen Nick(Tobey Maguire) tesadüf eseri tanıştığı alkolik milyoner Jay Gatsby(Leonardo DiCaprio) ile gelişen dostlukları sırasında Gatsby’nin sakladığı çeşitli gizemlerden bihaberdir. Fakat Nick, bunlardan tamamen muaf kuzeni Daisy ile tanışan Gatsby’nin hikayesini masaya yatırır ve aslında öncelerine dayanan bu ilişkinin gidişatını ve sonuçlarını gün yüzüne ancak iş işten geçmişken çıkarabilir.

Oyunculukların su gibi aktığı, kurgunun eşsiz sahibi Fitzgerald’ın bu perdedeki serüveni çok hoş.  Film boyu mekanlar iç açıcı bir Amerikan ortamında buluşuyor. Hiç beklemeyeceğiniz anlık olaylar ve bu olaylar dahilinde akıp giden diyaloglar sizi yer yer güldürecek yer yer duygusallaştıracaktır.
Önce kitabını devirip ardından filmini izlemiş olan ben, gerçekten hayal edebildiğim bir ortamda buluverdim kendimi.

admin ve 2 diğer kişi beğendi
#2
Leonardo DiCaprio’nun birkaç filmini izlemiştim ve oyunculuğu gerçekten müthiş. Bu filmi daha önceden duymuştum fakat izlemeye bir türlü zamanım olmadı. Boş bir anımda izleme şansım olur umarım.
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#3
Filmi çok sevilir ama kitabı bek bilinmez bir eserdir kendileri. Kitabı okumuş filmi izlememiş biri olarak bir şey demem gerekirse kitapta sevdiği kadın tam bir iki yüzlü. ?
Berlin beğendi
#4
Bu film gerçekten çok güzeldi gerek oyunculuk gerek hikaye anlatımı gerek kurgu.Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.
-SPOİLER-
Açıkçası Gatsby gerçekten muhteşemdi. Filmin sonunda Gatsbye yapılan haksızlık, vefasızlık çok üzücüydü.
Denizco ve 2 diğer kişi beğendi
#5
Dekor kıyafetler ve müzikler inanılmaz iyi. Ben konudan ve oyuncuların performansından da bayağı etkilendim izlenmesi gerek bence.
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#6
Kitabını okuyup filmini izlemediğim yapım. Dicaprio olduğu için tartışmasız güzeldir ama ben biraz kitaba değineceğim.

Muhteşem derecede havalı, zengin Jay Gatsby, onun saplantılı aşkı 'NAİF(!)' Daisy, Daisy'nin kibirli, beş para etmez kocası Tom, Golf oynayan arkadaşları Jordan ve hikayenin asıl anlatıcısı Nick. Olayın asıl kahramanı Muhteşem Gatsby'miz. Eğitimsiz ve yoksul bir ailenin çocuğu olan Gatsby kendini öyle bir geliştirir ki servet ve güç kazanır. Ama bu gizemli milyonerin tek dürtüsü saplantı haline getirdiği aşkı Daisy'dir ve 5 yıl boyunca unutamadığı bu kadına kavuşmaktır. Ama geçmiş değiştirilemez ve tekrarı mümkün değildir. Gatsby'nin uğradığı yıkım, Amerikan Rüyası'nın da çöküşüdür. Konu bu şekilde, bu sebeple ilk başta size olayın tamamını anlatmıyor. Bu nedenle ilk 50-70 sayfada kitapla bir türlü bütünleşemeyip bir eksiklik hissediyorsunuz. Hep bir arayışla sayfayı çeviriyorsunuz. Taşlar yerine oturduktan sonra ise bolca heyecanla hızla sona doğru okumaya devam ediyorsunuz. Karakterleden bahsetmek gerekirse; Tom çok aşağılık, kibirli, iki yüzlü, ahmak bir herifti. Bu yüzden zaten sevgimin yanından bile geçmedi. Daisy ondan farklı sayılmaz. Hatta Daisy'den daha çok nefret etmiş olabilirim. Çok ikircikli, kafasında bir iki tahtası eksik olan, ne yaptığını bilmeyen en gereksiz karakterlerdendi. Öyleki ne Gatsby'nin ona olan aşkını haketti ne de bir tek sevgi sözcüğünü. Gatsby... Ne söylesem bilmiyorum. 5 yıl bir kadının hayaletine aşk beslemiş gibi. Aşık olduğu kadın sanki hiç onu sevmemiş gibi. Öyle acıdım ki ona bazı satırlarda çaresizliği bana gülünç geldi. Sadece karakterlerden ziyade o dönemde Amerika'da sürekli yapılan partiler, tüketilen alkol,para hırsı, sevgi dahil insancıl bütün kavramların birçok kişide bulunmaması... Bunların hepsi açık açık vurgulanmıştı. Gelelim hikayenin anlatıcısı Nick'e o nötr kaldığım tek karakter. Yani ne sevdim, ne sevmedim. Gatsby'nin aşkını anlatan bir 3. göz. Kitabı okumasanız pek bir şey kaybetmezsiniz fikrindeyim ama elbette okursanız farklı bir bakış açısı kazanırsınız diyorum.

[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcSPtnNuBoZAOvWw6kqaj...f&usqp=CAU]
gogolunpaltosu ve 4 diğer kişi beğendi
#7
İzlerken çok keyif aldığım ve filmle bütünleştiğimi her bir karakterin bende çok büyük etki bıraktığını ve filmin atmosferinin muhteşem olduğunu söylemeden geçemezdim. İzlemeniz gerektiğini düşündüğüm filmlerdendir Gülümseme
gogolunpaltosu beğendi
#8
tavsiye icin tesekkurker listeye alindi
gogolunpaltosu beğendi
#9
Oyunculukların su gibi aktığı, kurgunun eşsiz sahibi Fitzgerald’ın bu perdedeki serüveni çok hoş.  Film boyu mekanlar iç açıcı bir Amerikan ortamında buluşuyor. Hiç beklemeyeceğiniz anlık olaylar ve bu olaylar dahilinde akıp giden diyaloglar sizi yer yer güldürecek yer yer duygusallaştıracaktır.
gogolunpaltosu beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
The Purge - Arınma Gecesi (2013) Black Eagle 2598 3 22.12.2022, Saat: 01:13
Son Cevap: Koala’nım
Side Effect - Acı Reçete (2013) gogolunpaltosu 1634 3 22.03.2021, Saat: 16:27
Son Cevap: Semanur canlı
Mandariinid (Tangerines - 2013) gogolunpaltosu 1373 2 26.11.2020, Saat: 21:43
Son Cevap: Dmrg
Prisoners (2013) Medet.63 1526 3 26.11.2020, Saat: 17:53
Son Cevap: Sadece Melek
Blue Jasmine - Mavi Yasemin (2013) Sevilayy 1006 0 20.04.2020, Saat: 20:50
Son Cevap: Sevilayy
World War Z (2013) gogolunpaltosu 1196 0 18.02.2020, Saat: 00:47
Son Cevap: gogolunpaltosu
Under the Skin (2013) gogolunpaltosu 1030 0 17.02.2020, Saat: 13:44
Son Cevap: gogolunpaltosu
Before Midnight (2013) gogolunpaltosu 877 0 04.02.2020, Saat: 01:32
Son Cevap: gogolunpaltosu

Sponsor