Sponsor


#1
Öncelikle aşağıda izlemeyenler için ''spoiler'' bulunabilir fakat bu ''şu öldü, şu olacak, şu kalacak'' şeklinden ziyade her bölümde görebileceğiniz olağan olayları izlemeden bilmiş olacaksınız. Eğer çok hassassanız bu konuda, lütfen uzaklaşın, devam etmeyin.


Konu itibariyle distopik bir türe ait olan bu dizinin anlatmak istediği konu aşırı derin ve bendeniz ancak ufak bir katmanından kaşık ile size tattırmaya çalışacağım, zira dizide hep siyasi hem dini hem de düşünce özgürlüğünü aşacak çok fazla unsur var.

Damızlık: Verimli döl almak amacı ile tutulan 'hayvan' anlamına geliyor. ''Damızlık Kız'' olarak adlandırılması baştan bir gönderme olmuş zaten.

Bu damızlıklar teokrasinin hakim olduğu bir yerde kırmızı cübbeler ile gezmek zorundalar ve sürekli Tanrı'ya zikretme halindedirler. Bu damızlıklar özel olarak ders alırlar ve 'nasıl iyi birer damızlık'  olunur bunun eğitimi verilir. Bu eğitimi hayatları boyunca devam ettirmek zorundadırlar.
Damızlıkların bulunduğu evde beş kişi yaşar. Her evde bu durum aynıdır. Bir, damızlık; iki, komando yani evin erkeği; üç, komandonun karısı; dört, hizmetçi; beş, gözcü yani bekçi. Bu evlerde yegane kural komando ile karısı cinsel yolla birleşemez bu yol damızlık ile sağlanır; evde din ön plandadır sürekli zikretmen gerekenleri zikretmen, insanları selamlaman Tanrı tarafından sana farz kılınmıştır; komando cinsel ilişki sırasında sadece ve sadece karısının gözlerine bakmalı damızlık tarafından zevk aldığını ya da almadığını gizlemelidir; damızlık asla başka bir şekilde kullanılmamalı, harici bir sevişme olmamalı bu esnada mutlaka komandonun karısı damızlığı tutmalıdır; damızlıklar doğurana kadar evde kalmalı ve bir damızlık doğurduktan sonra başka bir eve geçmelidir; damızlıklar doğurana kadar konforlu bir yaşam sürmeli hayatlarını refah içerisinde yaşamalıdır... gibi birçok katı kurallar hakim fakat bu örneklerden de anlayacağınız üzere dizinin distopik baskıcı kısmı apaçık.
İnsanları renkleri ile ötekileştirip zevklerini bastırıyorlar, eşcinsel vs. olanların bir taraflarını kesiyorlar, yalan söyleyenin eline ya da diline işkence uyguluyorlar da uyguluyorlar.

Evet eğer çekimlere önem veren, kurguya mutabık kalan, karakterleri birebir ötüşen bir dizi arıyorsanız sıkılmayacağınıza eminim. Şu an 3. sezonu biten ve bir bölümünü türk yönetmenin yönettiği bu dizi halen keşfedilmesi gereken nice dizilerden.

[Resim: MV5BMTU0MTI0MDAyM15BMl5BanBnXkFtZTgwMDg5...00_AL_.jpg]      

A1i13 ve 1 diğer kişi beğendi
#2
En sevdiğim dizilerden biridir benimde. Sadece şu diziyi izleyebilmek için blutv hesabı alıyorum. Gerçekten çok güzel özetlemişsin, tam olarak söylemek istediğim şeyleri söylemişsin.

Çok derin anlamları bulunan, güzel bir hikayesi var. Herkesin izlemesini tavsiye ederim.

Bu arada spoiler verirken şu şekilde insanları uyarabilirsiniz;

Kod:
[spoiler]bu bir spoiler mesajı[/spoiler]

bu bir spoiler mesajı

Ayrıca editörde (!) şeklinde bir ikon olarak mevcut.
#3
(30.01.2020, Saat: 01:49)admin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: En sevdiğim dizilerden biridir benimde. Sadece şu diziyi izleyebilmek için blutv hesabı alıyorum. Gerçekten çok güzel özetlemişsin, tam olarak söylemek istediğim şeyleri söylemişsin.

Çok derin anlamları bulunan, güzel bir hikayesi var. Herkesin izlemesini tavsiye ederim.

Bu arada spoiler verirken şu şekilde insanları uyarabilirsiniz;

Kod:
[spoiler]bu bir spoiler mesajı[/spoiler]

bu bir spoiler mesajı
Ayrıca editörde (!) şeklinde bir ikon olarak mevcut.


Ben de bu dizi bilinmiyor diye üzülüyordum. Kitabını da az kişi bilir ama bence dizi daha iyi uyarlanmış. Cidden konusuna da kurgulanma şekline de oyunculuklara da hayranım. İzlemeyen varsa telif hakkı nedeniyle nette bulamazsınız. Ancak torronet falan
admin beğendi
#4
Bende çok merak ediyorum bu diziyi ama BluTv açıcak kadar iyi mi dizi?
#5
(06.02.2020, Saat: 13:29)LoveQuinn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende çok merak ediyorum bu diziyi ama BluTv açıcak kadar iyi mi dizi?
Yalnızca bu dizi için açılır mı göreceli bir konu. Fakat bu diziyle beraber izlemediğin  çoğu BluTv dizileri ile birlikte açabilirsin. Örneğin TWD, Lucifer, Vikings...
#6
(06.02.2020, Saat: 13:29)LoveQuinn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende çok merak ediyorum bu diziyi ama BluTv açıcak kadar iyi mi dizi?

Bence ondan bile daha iyi bi dizi, kesinlikle tavsiye ederim

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
The Handmaid's Tale Tugced 1533 3 04.05.2021, Saat: 16:30
Son Cevap: Muhammed sefa
The Handsmaid's Tale 4. Sezon (ufak spoiler) Nanze Wren 974 0 16.03.2020, Saat: 15:20
Son Cevap: Nanze Wren
THE HANDMAİD'S TALE güzel dizi mi? izlenir mi? KonyaliKiz 998 0 23.01.2020, Saat: 22:41
Son Cevap: KonyaliKiz
The Handmaid's Tale bukiminkafasi 1035 0 20.01.2020, Saat: 18:19
Son Cevap: bukiminkafasi

Sponsor