#1
The Lion King, daha doğrusu bildiğimiz bir şekilde Aslan Kral, Akademi Ödülü kazanmış 15 Haziran 1994 yılında gösterime giren Walt Disney Pictures yapımı bir animasyon filmidir. Hikâye, William Shakespeare'in Hamlet oyunundan etkilenmiştir, Afrika'daki hayvanların bir insanmışçasına işlendiği bir yapımdır. 2019'da 3D bir şekilde yeni bir versiyonu çıksa da, benim için 1994 versiyonu her zaman bende özel bir yer bırakmıştır. 

Konusu kısaca kral olan babasına hayranlık duyan küçük aslan Simba'nın, kral olma hikayesini anlatıyor. Ama bir olaylar, arkada kalan karakterlerin yaptığı planlar, hala aklıma takılan müzikleri ve "Ağla ağla, amacımız bu zaten" dedirten dramatik anları ile bu basit görünümlü animasyon size izletirken çok şey yaşatıyor. Filmin süresi 1 saat 29 dakika olmasında rağmen bu 89 dakika keşke hiç geçmese diyorsunuz içinden. Şahsen bu filmi izlerken animasyonların ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha anlıyorum...

Kısaca karakterleri tanıtacağım. 


[Resim: PRI_89113211.jpg?quality=90&strip=all&zo...C402&ssl=1]

Bu karakterimiz filmimizin ana karakteri Simba, birçok yerde görmüşsünüzdür kendisini. Enerjik, maceracı, meraklı ve hassas bir yavru ve babasına ciddi bir şekilde hayranlık duyuyor. Kral olmak için sabırsızlanamıyor kendisi ve bunu diğerleriyle paylaşmaktan da çekinmiyor. O yüzden biraz şımarık ve sorumsuz kendisi, filmin devamlarına kadar...Kendisini dürüst olmak gerekirse çok tatlı buluyorum. [Resim: 1*Rz7jrLMfTBj2LOIQ3I26Ig.jpeg]

Şu gördüğünüz aslan animasyon filmlerindeki en haklı karakterlerden biri. Kendisi favorimdir, izlemesi en heyecanlı karakter. Adı Scar olan bu aslan Mufasa'nın kardeşi ve tahta onun geçmesi gerekiyordu aslında, Simba doğana kadar. Hayattaki her şeye tepki olarak doğmuş Scar, ismini sol gözündeki yaradan alıyor ve Mufasa'yla Simba'yı pek sevdiği söylenemez. Çıkarı için kullandığı sırtlanlar dışında biriyle doğru düzgün konuşmuyor bile. Kurnaz, kibirli ve narsistlik özellikleri taşıyan bu karakterin ilgi çekici yönü sahip olduğu bu davranışlar aslında. Filmde göreceğiniz gibi kendisinin yıllarca hazırlanmış bir sürpriz planı var çünkü...


[Resim: character_thelionking_mufasa_5a85a627.jpeg]

Samimi bir dille anlatmak gerekirse kendisi adam gibi adam. Cidden ayıbını, hatasını görmedim. Simba'nın babası Kral Mufasa kendisi, dediğim gibi delikanlı. Bir sözü diğer sözünü tutan tek adam akıllı karakter. Aslan gibi aslan- neyse siz anladınız. Oylarla en iyi baba figürü seçilmiş zaten, neden kral olduğunu anlamak hiç zor değil. Bilge ve sakin biri, Simba tehlikede olduğunda ise her şeyi yapabilecek cesur biri. İzleyenlerden sevmeyeniyle karşılaşmadım, varsa o kişi neden sevmiyor anlamam zaten. On numara karakter.


[Resim: 62eaf7cd59bd05524c71f7881d78edfb.png]

Kendisini sevmememe rağmen koydum, Mufasa için çalışan bir kuş kendisi ve adı Zazu. Rapor veren, Mufasa olmadığında Simba'nın başında duran ve böyle daha birçok görev yapan biri, öyle bir pozisyonda yani. Sevmeme nedenimse çok bilmiyorum açıkçası. Karakterlerimiz ters herhalde, biraz kendini beğenmiş olduğunu düşünüyorum. Simba'ya ettiği laflar hariç tabii onda haklı. Güldüğüm bir karakter kendisi. 

[Resim: t2y5c2-1563396668.jpg]

Şu gördüğünüz 3 aptal da krallığın dışında yaşayan sırtlanlar. Aptal dememe bakmayın, seviyorum kendilerini. Sadece cidden aptallar ve hep açlar. Artist artist gezinen ama Mufasa geldiğinde ayaklarını popolarına vura vura kaçan karakterler. Fil mezarlığında yaşıyorlar ve Scar tarafından kullanılıyorlar. 


Filmin devamında gelen daha birçok karakter var, ama spoiler olur ve çok da yazamayacağım. Anlattıklarım filmin evreninde yer alan ve kendini cidden canlıymış gibi hissettiren karakterlerin yarısı. 

Sonuç olarak: Aslan Kral, kesinlikle şu an bile açabileceğim keyifli ve cidden efsanevi bir animasyon. Filmin başındaki atmosferle ortalarındaki atmosfer aynı değil, karakterler sürekli gelişiyor ve yeni sürprizler çıkarken komik ile dramatik anlar yaşanıyor. Sadece 89 dakika olması bir haksızlık, ama olsun. Tam yerinde. Şu karantina günlerinde izleyin derim, anlattığı şey çizgiler ve senaryodan daha fazlası çünkü...
worldwideweb ve 2 diğer kişi beğendi
#2
Hikayesiyle, müzikleriyle, karakterleriyle her zaman nostalji yaratan bir dizi olarak kaldı benim için.

Keşke o günlere geri dönsem ve televizyonda bunu izlesem diyorum.

Okurken beni o günlere götürdü resmen, eline sağlık çok güzel yazmışsın Gülümseme
Cordalia beğendi
#3
Çocukluğumuzun vazgeçilmez yapımlarından. Hala tvde çıkınca sıkılmadan izliyorum. Ne mutlu çocuk olabilen ve kalabilenlere.
#4
Çocukluğumun en güzel anılarından biri bu film. Gerçekten animasyonun sadece çocuklar için olmadığını gösteren sıcacık bir film.
İzleyin,izlettirin.
#5
Çocukluğumda izlediğimden büyük keyif aldığım ve çocukluğumda dönemine denk geldiğim için kendimi epey şanslı hissettiğim animasyon filmlerinden biri. Animasyon filmleri sadece çocuklar için değildir zaten bunu düşünen varsa da... ÇOK ÇOK SEVDİĞİM FAVORİ FİLMLERİMDEN
#6
Herkesin mutlaka küçükken televizyomda denk geldiği müthiş animasyondur. Ben de aynı şekilde küçükken televizyonda denk geldim ve BA YIL DIM. 3-5 gün etrafta HAAA SIVENYAAAA diye bağırarak dolaşıyordum.
#7
büyüdüğünde de izlenebilecek animasyonlardan biri. hala ağlatabiliyor

Yorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.