Sponsor


#1
Aşağıyı iki paragrafa ayırıyorum; ilki filmi izlememiş olanlar için ikna edici özellikler, ikincisi ise ''spoiler'' alanı olan izleyenler ya da merak edenler için ayrıntılı derin inceleme ve özet.IMDb puanı 7,7 olan film yaklaşık bir saat kırk dakika. Başrolünde -yalnızca bu film için elli dört kiloya düşmüş- Christian Bale var.

Filmi 3. kez bitirdim, yine aynı tepki, yine aynı heyecan ve yine aynı soğukluğu hissettim. Konu itibraiyle ''Fight Club', 'Memento' ve ''Who am I'' ile aynı durumu anlatıyor. Bu filmleri diğer filmlerden ayıran en temel özellik kesinlikle ''işleyiş.'' Başka bir şey olamaz. Filmin içeriğine geçeyim daha iyi anlaşılır.Trevor Reznik bir makine mühendisidir ve işi makine ile çalışmak, onarmaktır. Aşırı sakin ve balta vurulmamış bir hayatı, tekdüze yaşantısı vardır. İşten çıkar evine gider, belki havaalanındaki hoşlandığı garsonu ile bir şeyler yer ya da parasını verdiği fahişe ile vakit geçirir. Trevor'ın hayatında eksik olan tek şey uykudur. Bir yıla yakın uyumadığını söyleyen Trevor gerçek ile hayali ayırt edemeyecek duruma gelince işler rayından çıkmaya başlar.Evet, konu sıradan: uykusuzluk(insomnia). Peki bu film ne kadar övülecek? Aşırı övülür, çünkü çekimlerden, gerilim müziklerinden, soğuk havayı, grinin beyaza yakın tonunu her karede görüyor Trevor ile aynı ambiyansa girip aynı gerginliği boncuk boncuk terlerken hissediyorsunuz. Hatta ''Dark'' dizisinin çekimleri hoşuna giden biri için bu film kesinitisiz bir yüz dakika olacaktır. Bu tarz filmlere kendi içimde ''soğuk, ''ya da ''serin'' filmler diyorum. Bunun nedeni filmin alabildiğine sakin ve hissiz giderken yine aynı şekilde bitirebilme yetisinden kaynaklanıyor.
Evet, filmin başında Trevor bir halı ile denize ceset atarak ''Who are you,'' sorusu ile karşılaştığını görüyoruz fakat bu soru filmin başından sonuna kadar Trevor'ın kendine sorduğu sorulardan yalnızca biri. Keza filmin sonundaki kesiti başında vermeleri böyle filmlerin ortak noktası olduğunu artık iyice kavradık.
Olabildiğince uykusuzluktan zayıflayan Trevor Reznik'in halüsinasyonlar görmeye elverişli hale gelmesi için bir yıla yakın bir süre rahatça yatamamasından kaynaklanmış. Tam uyuyacakken arabasında karşı arabadaki Ivan ile konuşması uyumasını engelliyor ve sürekli bu duruma benzer hadiseler yaşıyor. İşin özü uyumayı o da istiyor fakat beyni alıştığı uykusuzluk durumunu korumak için Reznik'e küçük uyku kaçırıcı olaylar yaratarak onu uyarıyor. Böylece Trevor uykusuz kalma yolundaki istemsiz davranışı filmin başından sonuna kadar devam ediyor.
Ivan'ın aslında Trevor'ın yarattığı bir ''öteki benliği'' olduğunu filmin yarısında anlayabilecek durumdaysanız bu güzel bir şey, filmin gidişini az çok hakim olarak izlemeye başlıyorsunuz demektir; eğer anlamadıysanız bu daha da iyi bir şey zira sizi sürpriz bir son bekliyor olacaktır. Kel, kaba saba bir kişilik yaratan Raznik bu kendisine Ivan adını vermiş ve sürekli -bir zamanlar bir çocuğa çarpıp kaçtığı- kırmızı arabasıyla görüyoruz ve bu kısmı yalnızca çözüm kısmında kavrayabiliyoruz. Zira Trevor aslında o kazayı hiç unutmamış, ertelemiştir. O sıralarda bu kadar ''biraz daha zayıf olsa yok olacakmış'' halinde değil, derli toplu gözüktüğünü görüyoruz. Kırmızı arabasını bir tamirciye verdikten sonra bir yıla yakın arabayı almamış, zaten bu sürede kendisi de uykusuz kalmış, beyni bütün ayrıntıları silmeye başlayınca ne arabayı, ne kazayı ne de eski benliğini hafızasında tutabilmiş.
Evet, Ivan karakteri bu benliği içinde yüzen bir kişilik ve Raznik'in bu kendini öğrenmesi uzun bir zaman alacak, öyle ki çarptığı çocuğun annesini bir saniyelik bakışla hafızasına kazınmış ve sürekli gittiği havaalanındaki garsona bu kadın kimliğini bürümüş, o sanmış ve o zannettiği için daima onla vakit geçirmiş. Bu sıralarda tabii ki Raznik kazazadenin annesi olduğunu bilmiyor, sıradan bir gönül arkadaşı sanıyormuş. Her şey açığa çıkınca bu kadını anlıyor ve tekrar havaaalanına gittiği vakit başka bir kadın olduğunu ve o kadınınsa ''ben hep burdaydım, dediğin kişi hiç çalışmadı burada,'' yanıtını alınca Raznik iyice kendinden geçmeye başlıyor.
İş yerinde Ivan'ın suretini her yerde gördüğü sıralarda bir kazaya neden olur ve iş arkadaşının kolunu kaybetmesine mani olamaz. Bu sırada ''Ivan'a bakıyordum,''gibi bir mazeret sunsa da kimse ona inanmaz çünkü Ivan diye biri yoktur. Daha sonraları kendisi de kolunu sıkıştıran Reznik kolunu kaptırmak üzereyken kurtulur ve bu işin komplo olduğunu düşünerek iyice kafayı sıyırmaya, arkadaşlarının gözünden düşmeye, işte verimsizleşmeye başlar ve işten ayrılır.
Bütün bu sorunların altında yatan Ivan'ı bulmaya çalışırken gördüğü fotoğraftaki Ivan'ı asla kendisi olduğuna inandırmaz beyni, zira ne zaman kendisini görse aynı zamanda orada Ivan'ı da görme ihtimali vardır. Hatta şöyle diyelim; nerede kötü bir durum tabii ise çehresi Ivan'ı olacak şekilde zihni oyun kuruyor, iyi bir şey olduğu vakit tekrar kendi suretini görmeye başlıyor Raznik.
Böylece iyice sıyıran ve buzdolabına kendi yazdığı notları dahi ayrıştıramayan Reznik düğüm kısmında boğulacakken yavaş yavaş uyanır ve fahişesine dahi sataşarak evine gelir. Not kağıdında yazan ''I-L-L-E-R'' yazısına bir ''-K'' harfi ekler ve aslında katil olduğunu kendine hatırlatır böylece zihni yeniden kendisini ele verir ve her şeye karşı uyanır. Ivan'ın aslında kendisi olduğunu farkedince evinden taşınır ve karakola giderek kendini ihbar eder. Sonunda uyuma fırsatını bulduğu hücrede ''Who are you'' sorusuna yanıt bulmuştur.


Evet, Trevor Reznik'in bu iç çözümlemeleri tıpkı bir roman gibi sade şekilde işlenmiş, izleyici ile birlikte düğümlerde boğulurken çözüm kısmında rahat bir nefes almıştır. Bu tarz filmlerin rahatlatıcı sonlarını görsek de aslında bir yandan da bizlere gerilim yüklüyor olması da muhtemelen. Herkes işlediği suçun çözümünü ararken biraz korkar, biraz gerilir biraz da suç işlemeye başlar. Zira bir suçu çözerken başka bir suça bulaşmak kaçınılmazdır.


gamzebaytur beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Makinist (2004) gamzebaytur 1987 4 27.11.2020, Saat: 00:16
Son Cevap: Dmrg
Spider-Man 2 (2004) gogolunpaltosu 1869 5 07.05.2020, Saat: 23:14
Son Cevap: Caner bal
Secret Window (2004) gamzebaytur 2115 2 06.05.2020, Saat: 04:19
Son Cevap: Promaster36
Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) gogolunpaltosu 1072 0 24.03.2020, Saat: 04:46
Son Cevap: gogolunpaltosu
Before Sunset (2004) gogolunpaltosu 1037 0 02.02.2020, Saat: 20:44
Son Cevap: gogolunpaltosu

Sponsor