#1
İspanyol yapımı bilim kurgu-gerilim-korku temalı olan filmimizin yönetmen koltuğunda Galder Gazyetelu-Urritia yer almaktadır.

~Filmin Konusu
  Filmimize yemek yapan aşçılar ve onları denetleyen bir usta ile başlıyoruz. Sonrasında hemen baş kahramanımızın bulunduğu ortamda buluyoruz kendimizi. Ne olduğunu ilk etapta anlayamasak da film ilerledikçe merak ettiğimiz bütün sorularımıza tek tek cevap buluyoruz.


              
  Baş kahramanımız olan Goreng de bizlerin merak ettiği soruları tek tek seviyesinde bulunan diğer arkadaşına soruyor;böylece bizde merakımızı gidermiş oluyoruz.

  Bulundukları yeri “Çukur” olarak adlandırıyorlar. Her seviyede iki kişi bulunmakta ve seviyelerde iki yatak ve bir musluk bulunmaktadır. Çukurlara insanlar kendi istekleri doğrultusunda alınırlar. Yanlarına sadece bir eşya alabiliyorlar. Belirli bir süre kaldıktan sonra ise onaylanmış bir derece ile çukurdan çıkarlar. Herkesin çukurda kalma süresi değişkenlik göstermektedir.

   Çukurda yaşayan insanlar çukura alınmadan önce bir form doldurmak zorundadırlar. Bu form sonrasında kabul edilirseniz eğer çukura alınmaya hak kazanırsınız.
 
  Çukurda yeme-içme ihtiyacını ise 0. seviyede aşçıların hazırlamış olduğu bir menü ile karşılıyorlar. Yemeklerin bulunmuş olduğu platform her seviyede belirli bir süre kalmaktadır. Platformun geleceğini bulunduğunuz seviyede yanmış olan yeşil ışıktan anlayabilirsiniz. Süre dolduktan sonra ise yeşil ışığımız tekrar kırmızı ışığa dönüşmektedir. 


              
   Eğer platformdan yemek alıp kendi seviyenizde saklamak isterseniz bulunduğunuz ortam ya yavaşça ısınmaya ya da tam tersi siz aldığınızı bırakana kadar soğumaya başlıyor.


                 Herkesin çukura girme amacı farklıdır. Kimisi başkahramanımız Groger gibi sigarayı bırakmak için girmiştir, kimisi kendisine sunulan psikolog ya da çukur ikilisinden birini seçip çukura girmiştir.

  Seviyenizde sadece bir ay kalabilirsiniz ve bulunduğunuz seviyenizi kendiniz seçemiyorsunuz. Yalnız seviyeniz değişirken yanınızda bulunan arkadaşınızla birlikte değiştiriliyorsunuz. Eğer arkadaşınız kendini öldürürse veya öldürülürse o ay bitene kadar tek kalıyorsunuz. Seviyeniz değişeceği zaman ise yanınıza başka biri veriliyor.

    Başta Groger bulunduğu ortamdan ve seviyesinden pek hoşnut olmasa da yavaş yavaş arkadaşıyla anlaşmaya başlıyor. Merak ettiği her şeyi sorup arkadaşından öğrenme çabasında ve çukura girdiği için de biraz pişman olmaktadır. Zamanla bulunduğu seviyede arkadaşının yaptığını yapmaya başlamış ve üst seviyeden arta kalan yiyecekleri yemeye başlamıştır. Ne yazıkki bir ayın sonuna varmış ve seviyelerinin değişme zamanı gelmiştir. Yönetimin insanların seviyelerini değiştirmesi için içeri gaz vererek onların uyumasını sağlamıştır.              


   
   Gözünüzü açtığınızda şanslıysanız eğer yemek yeme ihtimaliniz vardır ama ya daha alt seviyelerdeyseniz bir ayınızı aç geçirmeye hazır olmalısınız. 
  Yanınızda bulunan arkadaşınızla her ne kadar iyi anlaşsanızda zamanla açlık,birbirinize olan güveninizi ve sevginizi tetikleyecektir. Ya birbirinizi yemeye başlıyacaksınız ya da başka bir yolunu bulmak zorunda kalıp bir ayın dolmasını bekliyeceksiniz. Peki ya Groger ve zamanla alıştığı arkadaşı ne yapmıştır acaba?

              

  Ya sürenizi doldurmaya tahammül edemezseniz ve yönetimle irtibata geçmek isterseniz ne yaparsınız? Yönetime nasıl bir mesaj bırakırsınız?
Sorularınızın cevaplanmasını istiyorsanız hiç durmadan açıp bu filmi izlemelisiniz. 🤗

    Gerçekten gerilimini çok çok iyi yansıtan yer yer de sizleri şaşırtan sahneleriyle birlikte eşsiz bir film keyfi yaşayacağınıza eminim. Şunu da göz ardı etmeyelim ki midenizin bulanmasına sebep olabilecek sahnelere de rastlayacaksınız. 😄
Berlin ve 6 diğer kişi beğendi
#2
Sonunu çoğu kişi beğenmemişti ama open ending olması benim hoşuma gitti, pesimist ve optimistlerin tartışmalarını dinlemek güzel oluyor bu konuda 😄
Berkay_34 ve 1 diğer kişi beğendi
#3
(26.07.2020, Saat: 07:47)Yulli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sonunu çoğu kişi beğenmemişti ama open ending olması benim hoşuma gitti, pesimist ve optimistlerin tartışmalarını dinlemek güzel oluyor bu konuda 😄
Açıkcası filmi izlerken sonunu nereye bağlıycaklar acaba dedim. Merakla izlemeye başladım sonunun böyle bitmesi bence çok güzel olmuş, en azından amaç ne onu öğrenmiş olduk.  Ben bu şekilde düşünüyorum
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#4
Bu filmi izlediğimde nelerle karşılacağımı çok merak ediyordum. Beni şaşırtan çoğu sahnesi vardı. Biraz beyninizi zorlayan bir film, anlaşılması açısındam değil filmin sizde bıraktığı etkiden dolayı böyle söylüyorum. Film bittikten sonra etkisinden pek çıkamadım ve hep şunu düşündüm acaba senaristin aklına böyle bir şey yazmak nerden esti. Gülme  

 İzlediğim için pişman değilim gerçekten gerilimi güzel işlemişler bu tarzda filmleri seviyorsanız bir bakın derim
admin beğendi
#5
Bu filmi izledikten sonra etkisinden çıkmak biraz zor oldu, farklı bir konu işlemişler ve bence oldukça başarılı da olmuşlar psikolojik gerilim türü seviyorsanız  eğer izlemenizi tavsiye ederim
admin beğendi

Yorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
The Silence (2019) Black Eagle 276 7 22.07.2020, Saat: 15:36
Son Cevap: Nilay