Sponsor


#1
Netflix üzerinde çokca konuşulan 'The Platform'un detaylı olarak beslendiğim ve yorumunu huzurunuza sunmak istediğim bu yazıda, film içerisinde yerleşen göndermeler ve metaforları gün yüzüne çıkarmaya çalışacağım. Eğer farketmediğim yerler varsa siz de düşüncelerinizi belirtin lütfen. Ayrıca, aşağıda bol bol spoiler var. Filmi izlemediyseniz lütfen okumayın!

Öncelikle ingilizceden 'Platform' olarak çevrilen filmimizin asıl adının 'El Hoyo' yani 'Delik' anlamına geldiğini belirterek başlayayım.

Galder Gaztelu-Urrutia yönetmenimizin bu filminden daha önce çektiği kısa film olan 'Next Floor'u mutlaka izleyin. Youtube'dan rahatlıkça ulaşabileceğiniz bu filmin başka bir benzerlik taşıdığı yapım kuşkusuz 'Cube' filmi olacaktır. 

-
Ana karakterimiz İspanyol kökenli Goreng adlı kişidir. Bu yere kendi gönül rızası için geldiğini belirtiyor. Buraya gelmekte olan kişiler yanına 1 adet olmak üzere dilediği her şeyi getirebiliyorlarken Goreng, Miguel de Cervantes'in 'Don Kişot' adlı eserini getirmiş olup, adeta Hz. İsa'nın kendisi ile müjdelenmiş olan mesajını yaydığı İncil edasına iğne batırıyor film.

-
Gözlerini açtığında oda arkadaşı olan ve aynı zamanda buraya, adam öldürme suçu ile girmiş olan Trimagasi ile tanışıyor karakterimiz. Timagasi'nin seçtiği nesne ise kestikçe ve kullandıkça bilenen bir bıçak. Filmde 'Samurai- Plus' adı ile geçen bu bıçak aslında şeytanın bir imgesi. Öyle ki, anlatılana göre şeytan kötülüğünü kullandıkça daha da kötüleşerek gücünü arttırır ve insanları yoldan çıkararak kendi yolunu açabilir. Film de Trimagasi bıçak ile Goreng'i keserken görüyoruz.


-
Biraz da İncil'den anlatılara geçelim.

Yuhanna 6:53


Alıntı:İsa onlara şöyle dedi: “Size doğrusunu söyleyeyim, İnsanoğlu'nun bedenini yiyip kanını içmedikçe, sizde yaşam olmaz. Bedenimi yiyenin, kanımı içenin sonsuz yaşamı vardır ve ben onu son günde dirilteceğim. Çünkü bedenim gerçek yiyecek, kanım gerçek içecektir. Bedenimi yiyip kanımı içen bende yaşar, ben de onda. Aşayan Baba beni gönderdiği ve ben Baba'nın aracılığıyla yaşadığım gibi, bedenimi yiyen de benim aracılığımla yaşayacak.¹
Yuhanna'dan alınmış bu kesitin iki açıklaması mevcut:


1) Filmin ilerlerinde ölen Trimagasi'nin sürekli Goreng'in içgüdülerini ele geçirdiğini görüyoruz. Aslında 'şizofrenik' ya da kişiliğini bozacak bir eylemden ziyade İncil'den alınmış kesitin yansıdığını görüyoruz.


2)İlerleyen sahnelerde bir kadının çocuğunu aramak için platformdan indiğini ve bir sonraki ay çocuğuyla buluşma ihtimalini arttırmak adına odadakileri öldürdüğünü gördük. Filmde belirtilene göre Delikte 16 yaşından küçük kimse olmadığıdır. Fakat 333. katta kız çocuğuna rastlayan Goreng'in elinden yemek yemesi ve platformdan ışık hızıyla 0. kata yükselmesi şöyle açıklanabilir:
Alıntı:"Araf denilen bir yerin var olduğunu Kilise'nin değişmez doktrini ve Kutsal Yazı ile kanıtlayabilirim. Tanrı her insana kendi eserine göre verecektir, kötülük işleyenlerin hiç biri göğe giremeyecek, kurtulmuş olanlar ancak "ateş içinden geçer gibi" cennete gireceklerdir"²

Bu vakit saf olarak nitelendirebileceğimiz çocuğun yukarıya yükselmesini Tanrının katına, heaven'i ilgilendirebiliriz.-
Platform ile tanışan Goreng'in yemeği bir süre yememesi aslında o süre boyunca 'oruç' tutmasına denktir. Öyle ki İsa'nın bu orucuna sadık kalan Hristiyanlar sadece su içerek yaşamlarını 40 gün sürdürmektedirler.³ Buradaki su içme detayını Deliktede görebiliyoruz. Zira su bu yerde sınırsız. Hatta Goreng su içerek hayatta kalacağını bir yerde söyler.
Ardından acıkan Goreng'in yalnızca elmayı aldığını görüyoruz. Elma - şeytan ilişkisine göz kırpılmakta olan bu sahnede elmayı bırakmadan önce yanmakta olan karakterimizin (İsa'yı günahsız olarak yaşadığını varsayarsak) elmadan kurtularak bu cezadan arındığını görüyoruz.


-
Goreng ile birlikte direnişe baş kaldıran Baharat karakterini eğer odak noktamıza alacaksak şöyle bir varsayım yanlış olmaz: İsa sadece ümmetine değil Yahudilere de, o dönemki siyahlara veya beyazlara da seslenmiştir. Eğer Baharat'ın Yahudi olmadığını düşünsek de bir siyahi olduğu aşikâr. Bu vakit Goreng ile platformdan inerken bir mahkumûn Baharat'a şöyle sitem ettiğini duyuyoruz:
"Yoksa bir beyaza mı kölelik yapıyorsun, hizmet ediyorsun?" Bu vakit Baharat'ın bunu umursamayıp Goreng ile mesajına odaklanmaya davrandığını görüyoruz. Ayrıca Baharat'ın karşılaştığı tekerlekli sandalyedeki kişiyi önemli bir yere koymak istiyorum. Biraz daha genişletip Baharat'ın Yahudi olduğunu ve tekerlekli sandalyedeki kimsenin onun efendisi olduğunu düşünürsek; yol gösteren biri ve muhtemelen bir peygamber niteliği taşıması olası. Çoğu rivayete göre Hz. Musa'nın siyahi olduğu bilinmektedir. Bu durumda Baharat'ın efendisine Hz. Musa demek ne kadar yanlış olur bilemem. Ama bir olası.

-
250 kat ve toplamda 500 kişi olduğunu düşünen Goreng'in en son kata, 333. kata vardığında platformun durmasına odaklanalım. Her katta 2 kişi, toplamda 333 kat. Bu demek ki 666 kişi mevcut. Hristiyanlıkta kıyamet, kötülük ve şeytan vari olayların belirleyicisidir bu sayı.­⁴ Bu durumu belirtmeleri ve bu kattan sonra arafa düşmenin bilincinde olan İsa'nın mesajını yaymak istediğini de görüyoruz.


-
Filmin temelinde insanların eşit şartlarda yaşadığında ve sadece kendine yetecek kadar yemeye davransa hayatını sürdürebileceğini söylerken bu durumu Delike alınmadan önce favori yemeğin sorulmasıyla farkediyoruz. Neden mi? Çünkü, herkes kendi istediğini yerse hem gözünü hem de aç midesini doyurabilmektedir. Bundan ötürüdür ki platformda sürekli tatlı çeşitlerini, pastaları, şarapları görüyoruz. Nedense bir mevsimlik salatayı sadece Imoguiri'nin elinde gördüm. Ki ona da güvenmek yanlış oldu. 200 kat var derken 333 tane kat çıktı! Bu vakit bu yönetimde çalışmış olan kadının da burası hakkında pek bir bilgisi olmadığını görmüş olduk.[Resim: top-filme-netflix-the-platform-2-620x350.jpg]kaynakça:
¹ yuhanna 6:53
² Matta 16, 27; I. Korintoslulara 3, 15; Vahiy 21, 27
³ hıristiyanlıkta 40 gün oruç
⁴  hristiyanlıkta 666 sayısının anlamı
bkz: filmin başkalarınca yorumu
Medet.63 ve 2 diğer kişi beğendi
#2
mükemmel film
admin beğendi
#3
Filmin bu yönlerde bir şeyler anlattığı izlerken aşikardı. Yalnızca işleyiş olarak hata yapıldığını düşünüyorum. Öncelikle film fantastik olarak yansıtılmalıydı ve fantastik bir film olduğu göze sokulmalıydı.

Bunu söylüyorum çünkü birçok kişinin filmi izlerken bilimselliğe takılacağını düşünüyorum. Çünkü odalarda bir kamera göremedik ve yemeği aldığında odanın otomatik olarak ısınması için yeterli sensör bulunması imkansız. Kamera olsa ve yapay zeka falan desek yine zor. Yani en başında filmin fantastik olduğu vurgulansaydı eğer bunları düşünmezdik.

Ayrıca evet, film Dünya'da herkese yetecek kadar yiyecek var ama birçok kişi açlıktan ölüyor ile ilgili bir şey içeriyor yani bu gözümüze sokuluyor zaten.  Sadece benim bu filmde sevmediğim şey fantastik olduğunu söylemeden öyle olması.

Ekleme: Aşağıya inerken gördüğümüz odada yanan biri vardı. Muhtemelen yemeği bırakmadığı için yanarak öldü. Yalnız yine bilimselliğe takılacağım ve odanın içinde yaşayan birini yakacak kadar ısınması için neredeyse tüm binanın ısınması gerekir. Sonuçta bir ateş püskürtmüyordu Gülümseme
gogolunpaltosu beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Five Feet Apart Filmi ed gein jr 5235 15 17.10.2020, Saat: 17:10
Son Cevap: margoroth
The Platform ( film önerisi) beyzaland 1059 0 15.04.2020, Saat: 17:30
Son Cevap: beyzaland
Underwater - Derin Sular (2020) admin 1923 4 10.04.2020, Saat: 12:31
Son Cevap: beyzaland
Netflix'in Metaforik Filmi: The Platform gogolunpaltosu 2856 7 09.04.2020, Saat: 21:13
Son Cevap: gogolunpaltosu
The Platform Wanda 1275 1 01.04.2020, Saat: 03:07
Son Cevap: gogolunpaltosu
Uçak Modu Filmi ( MODO AVIÃO ) beyzaland 2739 2 23.02.2020, Saat: 19:50
Son Cevap: Nanze Wren
Garez (The Grudge) Filmi admin 1611 2 21.02.2020, Saat: 18:34
Son Cevap: Nanze Wren
Küçük Kadınlar - Little Women Filmi admin 1849 5 18.02.2020, Saat: 01:46
Son Cevap: Cnarsu
The Gentlemen Filmi admin 1396 2 16.02.2020, Saat: 23:05
Son Cevap: Damlabrien
Yeni Baştan - La Belle Epoque Filmi admin 1499 0 15.02.2020, Saat: 17:45
Son Cevap: admin

Sponsor