Sponsor


#1
HERE'S JOHNNY!
[Resim: 00148ec3f8847aab595e43d8e97c29bd.gif]
Gelin beraber bu KÜLT filmi inceleyelim:

Bir Stephen King romanından uyarlanmış bu filmde Stanley Cubrick yönetmen koltuğunda buluyor. Başrollerinde Jack Nicholson ve Shelly Duvall yer almakta.
[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcT85yY6-Y5ULZWPs-Y67...g&usqp=CAU]
Kalp Kalp Kalp Kalp Kalp Kalp Kalp Kalp Kalp Kalp Kalp Kalp
[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcQVZ54l0uwva7tMfPs6o...Q&usqp=CAU]

Ben bu filmi henüz yeni izledim. Daha önceden yine Kubrick yapımı olan "A Clockwork Orange/Otomatik Portakal"ı izlemiştim. Ve The Shining'i izlerken yönetmeninin kim olduğunu bilmesem direkt diyeceğim isim Kubrick olurdu. Olayların işlenişi, geçiş sahneleri, kamera açıları... Tam olarak Stanley Kubrick'in elinden çıktığı belli bir film. 

Filmin içeriğinden bahsetmek istemiyorum çünkü izlemenin daha keyif vereceği kanısındayım. Ben filmle ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum:

  • KUBRICK, DUVALL'A SAHNE ÇEKİMLERİNDE BASKI UYGULADI
Kubrick ve Duvall film çekimlerinde sık sık tartışırmış ve Kubrick'in bu baskıcı yönetmenliği Duvall'ı strese sürüklemiş ve saçları dökülmüş bunun üzerine saçlarını Kubrick'e sunmuş. 

[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcR5mnc5uZeKvLC-hhmq-...A&usqp=CAU]
Ve beyzbol sopası sahnesi 127 KEZ çekilmiş.


  • ÇEKİMLER SIRASINDA SÜREKLİ DEĞİŞEN SENARYO
Senaryo o kadar sık değiştirilmiş ki Jack Nicholson her taslağı okumayı bırakıp yalnızca çekim öncesinde okumuş. Yine de film bütünlüğünün bu denli korunmasına bir alkış!

[Resim: tumblr_n0735sDiKp1qg4blro1_500.gif]


  • STEPHEN KING, THE SHINING/CİNNET FİLMİNE NEFRET KUSUYOR!
Evet, öyle. Kubrick'in romanının üzerine büyük değişiklikler getirerek filme uyarlaması King için pek hoşnut olmamış. Hatta bu yüzden King, 1997 yılında romanı için bir mini dizi senaryosu yazmış: bkz.THE SHINING (TV MINI SERIES) - STEPHEN KING KALEMİNDEN

[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcTeX6RBojX3B9XMYQqo9...Q&usqp=CAU]


  • FİLMİN SON SAHNESİ HÂLÂ GİZEMİNİ KORUYOR
Burası izlemeyenler için SPOILER Uyarı

Son sahnede ilk olarak Jack Nicholson'ın karakterinin donarak ölmesinin ardından gelen sahnede 1921 yılına ait fotoğrafta yer alması izleyicide kafa karışıklığına sebep oldu. Filmin senaristlerinin açıklamasına şu linkten ulaşabilirsiniz:
https://filmloverss.com/kult-film-the-sh...-acikladi/
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#2
Kendi zamanı için çok iyi bir film olsa da günümüz için sıkıcı denebişecek bir film bence. İzleyecekseniz Dr. Sleep’i izlemek için izleyin
süm ve 1 diğer kişi beğendi
#3
Sonlara doğru gerilim doruklardaydı. Ben çok beğendim. Devamı olan Dr. Sleep i izlemeyi unutmayın .
Sadece Melek beğendi
#4
(10.11.2020, Saat: 10:25)atknkrblt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kendi zamanı için çok iyi bir film olsa da günümüz için sıkıcı denebişecek bir film bence. İzleyecekseniz Dr. Sleep’i izlemek için izleyin

Evet akıcılığı biraz durağan gibi ama sinematografiklik olsun senaryo ilerlemesi, fikir incelikleri için ve elbette Jack Nicholson-Stanley Kubrick ikilisiyle kaliteli. Filmi sırf izleyeyim vakit geçsin diyenlere sıkıcı gelebilir. Gülümseme "sıkıcı" olmayan tempolu gerilim için
 İşaret https://m.imdb.com/title/tt0066921/
#5
Efsane film herkese tavsiye ederim.
Sadece Melek beğendi
#6
oyunculuğun kitabına bu filmin eklenmesi gerekli. mukemmeldi..
Sadece Melek beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor