Sponsor


#1
Martin Scorsese'in  2013 yapımı 8,2 IMDb puanlı filmimiz biyografi türündeki üç saatlik bir uzunluğa sahip. Birçok dalda ödüle sahip bu biyografik filmde Leonardo DiCaprio, Margot Robbie, Jon Bernthal, Matthew McConaughey gibi usta oyuncular yer almakta. Hadi önce bu biyografinin kaynağı olan Jordan Belfort'u takdim edeyim:

''Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu bu durumu farkedince 1992 yılında şirketin şirketin faaliyetlerini durdurdu. Nitelikli dolandırıcılıkla suçlanan Belfort, 1999 yılında evrak sahteciliği ve kara para aklama suçlarından dolayı suçlu bulundu. Dört yıl hapisle cezalandırılmasına karşın sadece 22 ay yatan Belfort bu hapis macerasından sonra ilk anı kitabı olan The Wolf of Wall Street’i (Para Avcısı) yayımladı. Ertesi yıl da Catching the Wolf of Wall Street (Para Avcısını Yakalamak) isimli kitabını yayımladı.''


(bkz: *kaynakça )

24 yaşında olan Jordan Belfort(Leonardo DiCaprio) para kazanma gayesi ile ''Wall Street'' borsasında komisyoncu olur. Burada acemiliğini atan Belfort akabinde ''Stratton Oakmont'' adında yatırımcı firmada yüksek paralar ve yüksek hayat koşullarının kendisine çok yakın olabileceği CEO olur. Bu amaç uğruna her şeyini veren Belfort bir süre sonra hayatının rayından çıktığını ve eski düzenine bir daha hiç giremeyeceğini farkeder. Zira aşırı uyuşturucu almaktan ve sürekli başka kadınlarla yatmaktan sarsılan düzeninde artık paranın çaresi yoktur: peşinde dedektif vardır.

Film genel anlamda kurgu itibari ile güzel ve akıcı geçiyor. ''Eğer borsaya hakim değilseniz sıkılırsınız,'' önermelerine pek kulak asmadım, çünkü kime sorsam yahut hangi siteye vs. girsem bu 'önerge' çıkıyordu karşıma. Ben de yok sayıp izledim, ki hiç pişman olmadım. Bir kez daha anladım, bir filmi yüzde yüz tavsiye alarak izlemeyeceğim.
Ayrıca filmde aşırı cinsel sahneler ve olumsuz örnek oluşturabilecek durumlar var baştan söyleyeyim. 
Leonardo'ın bütün marifetlerini döktürdüğü bu harikulade biyografik yapımı izlemenizi en özet halimle salık veririm.


admin ve 1 diğer kişi beğendi
#2
Kitaptan uyarlanması nedeniyle önce kitabını okumam lazım dediğim filmlerden Kahkaha
hashasin beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor