Sponsor


#1
2019 yapımı yaklaşık 2 saatlik bu filmin IMDb puanı 6,8. J.R.R. Tolkien'in hayatının sinemaya uyarlanmış bu filmde yönetmen koltuğunu Dome Karukoski kapmış.

Tolkien (Nicholas Hoult) çocukluğu boyunca fantastik olan efsanelere ilgi duymuş bir kişiliktir. Henüz liseye yakın döneminde edindiği arkadaşları ile kurduğu bağ ile hayatının büyük bir dönemini, düşünce yapısını etkileyecek bir yola girer Tolkien. Fakat onları bekleyen bir Dünya Savaşı vardır ve Tolkien, bu sıralarda hayatına girmiş olan kadın ile de ayrılarak savaşa girmek zorunda kalır.

Eğer Tolkien'in fantastik dünyasına sizler de meraklıysanız bu adamın filmi ancak hayal dünyasını yansıtmakla kafi olur, diye düşünmüşsünüzdür muhtemelen. Keza ben de öyle düşünüp izledim; fakat büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Çünkü filmde Tolkien'in yalnızca bir dönemi ele alınırken aynı zamanda yazma dönemini görmek veya esinlendiği unsurları görmek çok zor bu filmde. Sadece arkadaşları ile olan bağını ve sevgilisi ile olan ilişkisini ele alıyor. Koskoca Lord of the Rings serisinin ve nice yapımların üstadını sadece hayat hikayesini ele almak maalesef benim süzgecimden geçebilecek kadar ince hesaplanmış bir senaryo olmamış. Genel itibariyle hayatını merak ettiğim bu yazarın ilişkilerini izledim, filolojiye olan merakını öğrenmiş, yaşadığı zorlukları ve bu zorlukların üstesinden gelen arkadaşları ile birlikte nasıl atlattığını görmüş oldum.

son sahnede yer alan 'bir zamanlar delikte bir Hobbit yaşardı,' girişini görünce duygulanmadım değil.[Resim: IIDrmD.jpg]    

nvrmnd ve 2 diğer kişi beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
At Eternity's Gate - Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında (2019) gogolunpaltosu 3618 8 30.01.2021, Saat: 15:38
Son Cevap: Nanze Wren

Sponsor