Sponsor


#1
Yayınevi: Can Yayınları
Tür: Dram
Dizi: Klasikler
Sayfa sayısı: 85
İçerik: Ölüm döşeğinde can vermek üzere olan İvan İlyiç'in ölüm ile yaşam arasındaki çakışmasını ele alıyor. Bu esnada geçmekte olan hayat onu kıvrandırırken hayıflandırıyor.


 İvan İlyiç geniş bir ailenin çocuklarının geriye kalan gerçek ''sağ'' evladıdır. Zira diğer kardeşleri kah çok hırslı kah de çok boşvermiş haline sahipler. İvan İlyiç tam bu çizginin ortasında beliren, hayatı boyunca -ölümüne kadar- bu çizgiyi korumuş bir yargıçtır.
Bu seviyeye gelene kadar çok çalışan ve hayatını bu iş için adayan İvan İlyiç, evlendiği vakit artık giderek hayatının tekdüze hale geldiğini fark eder ve yavaştan hallice hızlınarak, eğlenceli hayatının kabukları soyulmaya başlar. Öyle ki çocukları olunca daha da zorlanan İvan İlyiç yatalak bir hasta olur. Hâl böyle olunca artık yaşamının son günlerini ''gerçek bir hayat yaşayabildim mi,''ya da ''çok mu erken ölüyorum,''gibi sorularının cevabını alamamaktan korkarak sorulara boğulur. Ölümle kendisi arasına bir çizgi koymaya çalışır. Fakat ölüm her insanı bulabildiği gibi varlıklı bir yargıca da kucak açacaktır.

Tolstoy bu küçük kurgusunda ''çözüm'' kısmını kitabın başında hatta isminde vermiş. Doğrusu çoğu yazarın ehli değildir bu serim-düğüm-çözümü başarılı bir şekilde oynatabilmek. Fakat Rus yazarlar bunları çok iyi becerebiliyorlar. Nihal Yalaza Taluy'un harika çevirisiyle klasik bir Rus edebiyat öyküsüdür.
admin beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor