Sponsor


#1
Son yıllarda çevrim içi içerik platformları kullanıcı sayısı bakımından yükselişte. Bununla birlikte ülkemizde de yayıncılık yapan platformların sayısı artıyor. Şu anda ülkemizde hizmet veren platformlar arasında en çok talep gören hangisi sorusuna şaşırtıcı bir cevap geldi. JustWacth‘a göre Türkiye’de en çok izlenen platform Netflix değil BluTV oldu.

[Resim: turkiye-de-en-cok-izlenen-platform-netflix-degil.jpg]

Ülkemizde de hizmet veren JustWatch; dizi, film ve benzeri içerikleri, yayın platformlarını kıyaslayarak satın alma ve kiralama imkanı sunuyor. Site, 2020’nin üçüncü çeyreği için ülkemizde en çok izlenen platformları açıkladı.
Türkiye’de en çok izlenen platform ise BluTV oldu. Hatta JustWacth’a göre, BluTV Türkiye’deki kullanıcıların %43’üne ulaşarak Netflix ve Amazon Prime Video gibi rakiplerine fark attı. Netflix için bu oran yüzde 24 olurken, Amazon Prime Video için ise yüzde 16 oldu. Aşağıda paylaşılan istatistiği görebilirsiniz
[Resim: turkiye-de-en-cok-izlenen-platform-netflix-degil-1.png]
Yerli içerik platformları arasında BluTV eski üyelerden biri diyebiliriz. Platform 2015 yılında karşımıza çıkmıştı. Netflix ise 2016 yılında ülkemize giriş yapmıştı ve kısa sürede popüler olmayı başarmıştı. Öte yandan listenin üçüncü sırasındaki Amazon Prime Video da büyük başarı elde etti diyebiliriz. Kısa süre önce ülkemize giriş yapan platform, kullanıcıların yüzde 16’sına erişirken; Netflix, BluTV ve Prime Video haricindeki platformların toplamı yüzde 17 oldu.
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#2
Blu Tv'nin satın aldığı dizilerden olsa gerek. Mesela telif yüzünden yeni sezonu nereden izleyeceğimi bilmediğim The Handmaid's Tale. Efsane bir yapımdır kendisi. İzlemeyen ve Blutv'si olan varsa kaçırmasın derim.
unbalanced ve 2 diğer kişi beğendi
#3
Blutv mi ? 🧐
admin beğendi
#4
Bir de korsan izleyenler var. Onları da sayarsak bence Netflix birinci olur.
alican ve 1 diğer kişi beğendi
#5
Tek yaptığı şey sıradan bi izleme listesi oluşturma sitesi olan JustWatch'in raporlarına güvenecek misiniz gerçekten?

Öncelikle JustWatch nedir? JustWatch, sizin farklı platformlarda izlediğiniz dizi ve filmlerinizi takip etmenizi sağlayan çok basit bi işlevi bulunan fakat sanki devasa bir platform ve bu işi yapabilen tek site gibi davranır. Ama böyle değil. Bu tarz çok fazla site ve hizmet var. JustWatch düşündüğünüz kadar büyük bir site değil.

Bu raporlar hangi verilere göre düzenlenmiş? Hangi platform verilerini sunuyor onlar ulaşmış? Herkes kendi çevresine bakarak bu araştırmanın gerçek cevabına dair tahmin yürütebilir.

Çevremde her 10 kişiden 7'si her zaman Netflix kullanıyor. Çevremde her 10 kişiden 2'si sadece izleyeceği bir şey olduğu zaman kısa süreli bir blutv alıp sonra kapatıyor. Kendi çevrenizdeki kişileri göz önüne alın ve sizde de eğer böyleyse bu raporun para karşılığı yanlış yayınlandığı ve haber sitelerine yine para karşılığı "bir firma" tarafından tanıtım amaçlı sunulduğunu anlayabilirsiniz.
EvriFaessa beğendi
#6
Blu tv fazla olabilir belki ama bu kadar fark olduğunu sanmıyorum. Başka verilere de bakmak lazım.
#7
Türkiyede en çok hala netflix in kullanıldığını düşünüyorum ama evt blu tv disney plus gibi birçok platform da yükselişte netflixi tahtından edebilirler.
EvriFaessa beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Aralık Ayında Yayına Girecek Netflix Yapımları unbalanced 2327 5 12.12.2020, Saat: 11:27
Son Cevap: Dejavu
The Queen’s Gambit dizisi Netflix'te rekor kırdı unbalanced 1230 3 30.11.2020, Saat: 20:24
Son Cevap: Damlaaylr
Netflix 10 Yıl Sonra Nerede Olacak? unbalanced 1017 2 18.11.2020, Saat: 11:19
Son Cevap: Nanze Wren
Netflix Çark Sitesi red 4066 3 05.08.2020, Saat: 00:19
Son Cevap: themixtape42
Netflix’e altyazı filtresi ekleyin red 1162 1 15.06.2020, Saat: 11:11
Son Cevap: peace
Netflix ile Dil Öğrenimi red 1063 0 11.06.2020, Saat: 11:58
Son Cevap: red
Netflix Gençleri Cinselliğe Mi Özendiriyor? (Parodi) peace 2690 7 19.05.2020, Saat: 20:55
Son Cevap: lucifer051

Sponsor