Sponsor


#1


Netflix tarafından Samin Nosrat isimli dünyaca ünlü şefin muhteşem kitabından belgeselleştirilen bu mini dizi, adından da anlaşılabileceği şekilde 4 bölümden oluşuyor. Her bölümde tuz, yağ, asit ve ısının hayatlarımızdaki, tabaklarımızdaki, mutfaklarımızdaki ve kültürlerdeki yerlerine değiniliyor. Yeri geliyor İtalyan ninelerin mutfaklarında bir yolculuğa çıkıyor yeri geliyor 90 yaşındaki nonna'ların savaşlar, ekonomik buhranlar gibi zorlu dönemleri hakkında sohbet ediyor.

1. Bölüm: YAĞ
Samin yağın yemekteki önemini görmek için zeytin yağı ile harikalar yaratılan diyara yani İtalya’ya gidiyor ve bizlere efsane bir focaccio yapımı gösteriyor.

[Resim: MV5BOTZmMTdiMTUtZmJhNy00MmI2LThlMmEtNDQ1...00_AL_.jpg]

2. bölüm: TUZ
Samin bu bölümde tuzun üretimini ve farklı kullanımını öğrenmek için Japonya’ya gidiyor. Ve bizlere tuzun yemekteki ince kullanımlarını sergiliyor.

[Resim: MV5BMjZkOTMyNDAtNjBjZS00Y2MxLWJhMDAtNGU2...00_AL_.jpg]

3. bölüm: ASİT
Aşçı Samin bu sefer asitlerin yanı limonun, alkolün ve acının en güzel kullanımlarına şahit olmak için Meksika’ya gidiyor.

[Resim: MV5BMGM2ZjZiNDAtMTVkOC00NjkyLThlMzctZWNh...87_AL_.jpg]

4. Bölüm: ISI
Samin tüm bu yemek serüvenine başladığı yere California’ya geri dönerek burada yemek yaparken ısının önemini tekrar keşfetmeye çalışıyor.

[Resim: MV5BYjMwNzkxN2MtMjdhZi00YTFmLWJjODgtNzRm...95_AL_.jpg]

Bir Netflix belgeseli olarak oldukça başarılı olan bu dizinin yanında meraklıları için kesinlikle kitabını tavsiye ediyorum. İçerisindeki illüstrasyonlar çok güzel; temel olarak çok faydalı ve pratik bilgiler de içeriyor, sıkıcılıktan uzak ve çok keyifli bir kitap.

Fakat şimdiden uyarayım açken izlemeyin kilo yapabilir Gülümseme
Medet.63 ve 4 diğer kişi beğendi
#2
Ben bunu izlersem bir 10 kilo alırım. İzledikten sonra pişir babam pişir Kahkaha
admin beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Hitler's Circle of Evil - Hitler Şeytanın Çemberi (2018) admin 4261 3 31.01.2021, Saat: 14:49
Son Cevap: ayseabaci

Sponsor