Sponsor


#1
[Resim: 5f72d0895542830d4c8d7aaa.jpg]

Aşkla, sırla ve mücadele ile yoğrulmuş destansı bir yolculuk…
Melikşah, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın ölümünün ardından tahta geçer. Aynı gün çok sevdiği Kıpçak hatunu Başulu'yu doğum yaparken kaybettiği haberini de almıştır. Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı sebebiyle yeni doğan bebek, devletin devamlılığı için tehlike arz ediyordur. Melikşah için bu durum çok zor olsa da onu bir daha görmemek ve sormamak üzere Nizamülmülk’e teslim eder.

Sultan Melikşah, Sultan Alparslan’dan aldığı Selçuklu Devleti’nin gücünü doruklara çıkarır. Fakat Selçuklu büyüdükçe düşmanları da hem devletin içinde hem de dışında çoğalmaktadır.
Doğumundan itibaren kaderinin devletle bir yazıldığı, ölene kadar da tek gayesinin devlete hizmet olacağı düsturuyla yetişen Sencer, yıllarca aldığı eğitimle idealist bir kahramana dönüşür ve bu kahramanlıklar onu Sultan Melikşah’ın fedaisi yapar. Nizamülmülk’ün en güvendiği adamlarından olan Sencer, devleti için tüm zorlu görevleri üstlenmeye hazırdır.

Melikşah ve Sencer türlü tehlikeler ile mücadele ederken en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları, Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler olacaktır. Diğer tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil soylu Terken, Melikşah’ın hatunu olmanın verdiğii güçle devlete hâkim olmak istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının karşısında devletin Baş Hatunu olan Melikşah’ın anası Seferiye, Melikşah’ın oğlu Tapar’ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.
Selçukluyu yıkmaya yeminli Hasan Sabbah, devlete hâkim olmak isteyen Terken’in kurduğu tehlikeli entrikalar ve hepsinin ortasında amansız bir mücadeleye giren Sencer’in Turna ile yaşayacağı fırtınalı aşk…

Yayin Tarihi: Her Pazartesi - 20.00
#2
TRT'de yayınlanan bütün tarih dizilerine bayılıyorum gerçekten payitaht Abdülhamid, diriliş Ertuğrul, Mehmetçik kutul amare olsun hepsi çok güzel diziler bu dizide de sabırsızlıkla beklediğim tek şey Melikşah'ın oğlunun olduğunu ne zaman öğreneceği
unbalanced beğendi
#3
Ben de Diriliş Ertuğrul ile başlayan tarihimizi görsel şölene çeviren ve beni gerçekten manevi haz içine sokan bu dizileri seviyorum. Yapımda ve yayıncılığı da emeği geçenleri bir kez daha tebrik ediyorum. İnsanın kendi tarihini bu şekilde daha kolay anlaması ve yorumlaması çok daha faydalı olmuştur.
#4
Beni pek sarmadı ama sevenleri var. Ben daha çok payitaht ayarında olanları severek izliyordum onu da pandemide takip edemez olduk online dersler yüzünden. Velhasıl, tarihi tanıtma amaçlı güzel diziler olduğunu düşünüyorum birçok saçma sapan dizilerin aksine.
#5
Büyük Selçuklu devletinin güzel anlatımlı dizisi
#6
Gerçekten çok güzel anlamlı geçmişi güzel olan Bi dizihariha
#7
Genel anlamda Buram buram tarih
#8
Diriliş çok güzel bi film
#9
Beni pek sarmadı ama sevenleri var. Ben daha çok payitaht ayarında olanları severek izliyordum onu da pandemide takip edemez olduk online dersler yüzünden. Velhasıl, tarihi tanıtma amaçlı güzel diziler olduğunu düşünüyorum birçok saçma sapan dizilerin aksine.
#10
Ertuğruldan sonra osmandaki hayal kırıklığımızı bir nebzede olsa bufilm sayesinoe atlattım. Osmandan beklentim büyüktü ama bulamadım.Ama uyanış selçuklu başlıbaşına bir şaheser. Eksiği varmı var ama okadarda olsun

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Sponsor