Sponsor


#1
[Resim: Wentworth-Cover-1-1024x617.jpg]

 Bir kadın hapishanesi draması olan Wentworth dizisi, Bea Miller isimli bir kadının kendisine şiddet uygulayan kocasını öldürme suçundan hapse girmesiyle başlıyor. 16 yaşındaki kızından ayrılmanın acısıyla boğuşurken bir yandan da hapishane ortamına alışmaya çalışıyor. Hapishane gücü elinde bulunan mahkumlardan Franky Doyle ve Jacs Holt arasında kalıyor. Hapishanede yeni olduğundan sürekli itilip kakıldığı için taraf seçmek zorunda kalan Bea, sadece mahkumlar arasında değil, kendisini hapishane yönetimi ve mahkumlar arasındaki güç gösteriminin içinde buluyor.

 Dizideki flashback’lerle her bölüm karakterlerin hayatından kesitler izleyip onları daha yakından tanıyoruz. Karakter tanıtımları çok iyi, adeta her birinin iç dünyasına inmişler. Ayrıca karakter gelişimleri de büyük bir başarı taşıyor. Karakterlerin ilk sezondaki halleriyle son sezondaki halleri arasında büyük farklar var. Bu durumda hikaye fazlasıyla bağlıyor sizi. Olaylar gayet akıcı, hiç beklemediğiniz anda hiç beklemediğiniz olaylar, hatta ölümler çıkıyor. Ve aslında en güzeli, dizi kalitesinden hiçbir şekilde ödün vermiyor, aksine sizi şaşırtıp daha da çok bağlıyor. 

 Konu olarak diğer hapishane dizileriyle karşılaştırmalar yapılabilir. Mesela örnek verecek olursak Orange is the New Black dizisi de kadın hapishanesi temasını işliyor fakat orda işlenen dram daha çok komediyle birlikte işleniyor. Fakat Wentworth dizi bana göre diğer kadın hapishanesi dizileriyle karşılaştırıldığında ağır dram, ve baştan sona bu altyapısından hiç ayrılmıyor. Bu dizi benim için kadın hapishane dizilerinin atasıdır diyebilirim. 

 Bu dizinin Avlu adında bir uyarlaması var ülkemizde. Uyarlamasını izlemedim ama izleyenler başarılı olduğunu söylüyor. Fakat duyduğuma göre olaylar birebir aynı değilmiş, senaryoda bazı şeyler değiştirilmiş. 

 Ben bu diziyi izlerken mahkumların hapishane yönetimiyle verdiği savaşı izlemekten büyük keyif aldım. Karakterlerin her birini ayrı benimsedim ve bu diziyle aramda güzel bir bağ kuruldu. Hapishane dramasını ve kadınların mücadelesini izlemekten keyif alıyorsanız kaçırmamanız gereken bir dizi.

[Resim: s-l1600_5032.1400x1400.jpg?e0dbe8df87439...02e91061db]  


Medet.63 ve 2 diğer kişi beğendi
#2
Şimdi dram dedin beni benden aldın. Yani her ne kadar Orange'tan sonra Vis a Vis sarmasa bile bunu bir deneyebilirim.
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#3
Orange is the new black, söylediğin gibi biraz daha komedi - dram gibiydi. Bu diziyi henüz izlemedim. Hapishane dizileriyle ilgili beni en çok etkileyen kısmı mahkumların pişmanlık duysa ve cezasını çekse dahi hapisten çıktıklarında iş bulamamaları ve haliyle bir şekilde hapise geri dönmeleri oluyor.

Daha fazla dram her zaman iyidir, zaten zor olan drama dizileridir. Bundan dolayı Türkiye'de neredeyse hiç drama göremiyoruz Gülümseme
gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor