Sponsor


#1
When They See Us, gerçek olaylardan uyarlanmış hüzün dolu bir hikaye. 89 yılında Amerika'da gerçekleşen Central Park Jogger olayını konu alan bu dizi 19 Nisan 1989 gecesi gerçekleşen bir cinsel saldırı şuçu ile ilgili şüpheli olarak belirlenen 5 masum Harlemli gencin ve ailelerinin yaşadıklarını anlatıyor. Olay ise şu şekilde:

19 Nisan 1989 gecesi Trisha Meili adında bir kadın Central Park'ta yürüyüşe çıkıyor. Gece yarısı 01.30'da bir grup Meksikalı polislere yerde darp edilmiş bir kadının olduğunu belirtiyor. 8 Kişininin darp ve tecavüz ettiği tanısı konulan kadının başına gelenlerin sebebi olarak 5 siyahi çocuk gösteriliyor. İlk sorgularında aileleri ve avukatları olmadan çocukları sorguya çeken polisler bir gecede bu 5 gencin suçlu olduğu kanısına vardı. Raymond Santana (14), Antron McCray(14), Kevin Richardson(14), Yusef Salaam(14) ve Korey Wise (16) adlı çocuklar Trisha Meili’yi darp ve tecavüz etmekten yargılanıyorlardı. Çapraz sorgular, DNA'ların uyuşmaması ve tanık yetersizliğine rağmen bu 5 genç 6 ila 13 yıl arası hapis cezasına çarptırıldılar. En sonunda tarihler 2002’yi gösterdiğinde Matias Reyes adlı bir mahkum Meili’ye tecavüz edenin kendisi olduğunu söyledi. DNA’ların da uyuşmasıyla gerçek suçlu ortaya çıktı. ABD, bu çocuklara 40 milyon dolarlık tazminat ödedi. Dönemin savcısı Linda Fairstein, bu olayın ardından çekilen filmlerin ve toplanan imzaların baskısına dayanamadı ve istifa etmek zorunda kaldı.

Bu dizi benim gibi gerçek hikaye ve dram sevenlerin favorilerinden biri olacaktır. Dizi kurgu ve oyunculuk bakımından neredeyse kusursuz diyebilirim. Her sahnesi ile her duyguyu iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir hikaye. Haksız yere suçlamalar, sorgu sırasında uygulanan sert yöntemler, dönemin insanlarını etkisi altına almış ırkçılık kısaca bütün olaylar tamamen net ve berrak bir biçimde aktarılmış. Dizi toplam 4 bölüm ve 4 saat 56 dakika uzunluğunda çerez ve bir o kadar da etkileyici bir dizi.


gamzebaytur ve 2 diğer kişi beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor