Sponsor


#1
[Resim: 167-17052024503.jpeg]

1 saat 47 dakikalık bir uzunluğa sahip 2014 yapımı Whiplash filmi IMDb üzerinden 8,5 değerini alırken yönetmen koltuğunda Damien Chazelle’yi görüyoruz. 
J.K. Simmons, Miles Teller’in başrölünde olduğu bu dram filminin konusu şöyle:


 Andrew Neiman (Miles Teller) küçüklüğünden beri bateriye ilgisi olmuş, büyüdüğündeyse bu ilgisi onu üniversitede konstervatuar okumasına itmiştir. Bateri ile oldukça vakit geçiren Neiman, yegane arzusu bu işte ustalaşmak ve ustalaşmış kişiler gibi eserler çıkarmaktır. Bunun için konservatuarında Terence Fletcher’ın (J.K. Simmons) gözüne girmesi gerekmektedir. Zira Fletcher gerçek anlamda sanatçılar yetiştirmekte adı duyulmuş kimsedir.

Neiman prova yaparken Fletcher’ın gözüne takılır. Fletcher onun içinde bulunan ışığı farketmiş olacağındandır ki bulunduğu yerden Neiman’ı alıp kendi yetiştirdiği enstrümental grubun içerisine dahil eder. Fakat Neiman'ın acemilerin haşlandığı bu yerde Fletcher’ın istediği tempoyu yakalamak için çok uğraşması gerekmektedir. Dolayısıyla genç davulcu çok çalışmaya başlar, öyle ki provada elleri kanayana dek durmaz.

[Resim: 167-17052024827.jpeg]

Fletcher’ın yarışma için hazırladığı “Whiplash” adlı parçasında ekibe dâhil olacak ana davulcunun yanında asistanlık yapan Neiman, daha çok çalışır, parçanın bütün ezgilerini ve ritimlerini ezberler. Ekip hazırken ana davulcu Carl’ın (Nate Lang) nota kitabını kaybeden Neiman, Carl’ın azarından kaçamaz. Bunu gören Fletcher Carl’ın notayı zaten ezberlemesi gerektiğini söyler. Fakat Carl bilmediğini ve notalara bakmadan sahneye çıkamayacağını söyler. Bu durumu fırsat bilen genç davulcu atılır ve ezbere çalabileceğini söyler. Sahneye çıkar ve yardım almaksızın parçayı davul çubukları ile bateriyi döver. Neiman bu vesile ile Fletcher'ım ekibini yarışmada birinci yapar. Ardından Fletcher’ın gözünde gitgide büyür. Bu vakit Neiman daha çok çalışması gerekir zira artık ana davulcu kendisidir gelgelelim Fletcher, Ryan adında bir davulcu keşfedene kadar. Neiman bu yeni davulcunun önüne geçmek ve oturduğu yerin sağlamlığını sürdürmesi için durmaması gerekmektedir.

 Hikâyemizin yalnızca bir saatini bile oluşturmayan bu yukarıdaki içeriğin devamında çeşitli olaylar meydana gelmekle beraber, Neiman’ın davula olan bağlığını çokça görmekteyiz. Fletcher’ın şiddetli eğitimi altında kalmak istemeyen bu genç müzik sever için son kaçınılmazdır. Ya delirip işi bırakacak ya da vazgeçmeyip ustalaşacaktır. Çünkü Fletcher’ın öğrencilerinden biri bu baskı ile intihar etmiştir…

Eşsiz işlenişi ve verdiği bütün müziklerin hararetiyle tek oturuşta bitirebileceğinizin garantisini –eğer müziğe ilgiliyseniz- verebilirim. Benim de enstrümanlara ilgim –özellikle bateriye- bu filmde artmış, bir istekten öteye geçip yaşam biçimi haline gelmişti. Tabii ki ara vermemenin ne kadar önemli olduğunu vurgulasam da bu film sizin bütün isteklerini karşılayacak gibi.
[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcQnnURkWWHq_SlpyJw6R...A&usqp=CAU]    
admin ve 4 diğer kişi beğendi
#2
Çok güzel bir filmdi.
Ama şu başroldeki kel adamdan çok korkuyorum.
Nanze Wren ve 1 diğer kişi beğendi
#3
Daha önce izlememiştim aslinda ama merak ettim okuduktan sonra
gogolunpaltosu ve 2 diğer kişi beğendi
#4
Çok güzel bir filmdi şu aralar tekrar izleme isteği geliyor
admin ve 2 diğer kişi beğendi
#5
2016 senesinde izlemiştim, ilgilileri için gerçekten etkileyici bir film. Beni psikolojik olarak çok etkilemişti, oyuncunun gerginliğinin bana geçtiğini hatırlıyorum. Ve film bittiğinde kulaklarım ciddi anlamda ağrıyordu. Hatta yurtta oda arkadaşlarım ile izlemiştik. Bittikten sonra kimse ses duymak istemiyordu. Güzel mi değil mi karar veremiyorum bu film için ama çok unutkan olmama rağmen bende yer etmiştir.
gamzebaytur ve 2 diğer kişi beğendi
#6
Damien Chazelle'in ilk ve en iyi filmi.
admin beğendi
#7
Tokatlama sahnesi çekilirken J. K. Simmons, Miles Teller’a gerçekten vurmak istememiş sahte tokatlar atmış. Yönetmen sahneyi beğenmeyip tekrar ve tekrar çekince ikisi arasında anlaşmışlar ve gerçekten tokat atması gerektiğine karar vermişler. Yani dizide çocuk gerçekten dayak yiyor arkadaşlar 😂
#8
Lisede müzik hocamız izletmişti. Çok başarılı bir film. Hem müzikleriyle hem oyuncuların sergilediği performanslar ile çok başarılı bir film.

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
The Theory of Everything (2014) Black Eagle 1587 11 14.02.2021, Saat: 11:47
Son Cevap: Mathilda
Birdman (2014) gogolunpaltosu 1192 2 27.11.2020, Saat: 00:22
Son Cevap: Dmrg
The Fault in Our Stars-Aynı Yıldızın Altında (2014) Black Eagle 3944 24 21.10.2020, Saat: 20:29
Son Cevap: Mustafa Önür
Who am I (2014) gogolunpaltosu 1167 2 29.03.2020, Saat: 12:20
Son Cevap: Rio
Relatos Salvajes (2014) gogolunpaltosu 1211 1 21.02.2020, Saat: 18:37
Son Cevap: Nanze Wren

Sponsor