Sponsor


#1
[Resim: RAINMAN-OCG.jpg]


Rain Man (Yağmur Adam) En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında Oscar Ödülü kazanan Yağmur Adam ın yönetmenliğini Barry Levinson yapıyor. Başrollerde Tom Cruise ve Dustin Hoffman yer alıyor.
Los Angeles'ta yaşayan ve bir ithal araba satıcısı olan Charlie (Tom Cruise), başkalarının düşüncelerine saygı duymayan bencil, üçkağıtçı ve fırlama bir şehir çocuğudur. Senelerdir görmediği ve uzak kaldığı babasının öldüğünü ve 3 milyon dolar miras bıraktığı haberini alır. Babasının cenazesine gittiğinde, kendisine sadece 1949 model bir Buick Roadmaster marka araba bıraktığını ve tüm mirasını daha önce varlığından bile haberdar olmadığı ağabeyi Raymond'a (Dustin Hoffmann) bıraktığını öğrenir. Raymond engellilerle ilgilenilen bir klinikte bakıma muhtaç, Otistik bir dahidir. Raymond Savant sendromuna sahiptir ve katı rutinlere bağlıdır. Mükemmel bir hatırlama yeteneğine sahiptir. Charlie mirasın en azından bir kısmından vazgeçmek niyetinde değildir. Charlie, paranın kontrolünü ele geçirmek için kardeşinin velayetini almaya karar verir. Abisi ile beraber yavaş ilerleme kaydederler, çünkü Raymond her gün televizyonda Yargıç Wapner'ı izlemek ve saat 23:00'e kadar yatmak da dahil olmak üzere rutinlerine sadık kalmakta ısrar eder. Charlie, otistik abisi Raymond'u kaldığı klinikten kaçırıp ülke çapında bir seyahate çıkarır. Yol boyunca abisinin yaşamı zorlaştıran alışkanlıklarıyla, takıntılarıyla çileden çıksa da otistik abisinin matematik ve hafızalama konusundaki insanüstü yeteneği ve de yüzlerce nesneyi anında sayma yeteneği karşısında hayretler içerisine düşer. En sonunda Las Vegas'taki kumarhanelerde abisinin bu az bulunan kabiliyetinden yararlanarak büyük paralar kazanmaya çalışır ve 86 bin dolar kazanır. Yol boyunca Charlie, sadece Raymond'u değil, geçmişinin bir parçasını ve belki de kendini keşfetme fırsatı da bulacaktır.
Los Angeles'ta Charlie, Raymond'dan uzaklaşması için 250.000 dolar teklif eden Dr. Bruner ile bir araya gelir. Charlie para teklifini reddeder ve artık babasının onu bıraktığı için üzgün olmadığını, ancak erkek kardeşiyle bir ilişki kurmak istediğini söyler. Mahkeme tarafından atanmış bir psikiyatristle yaptığı toplantıda, Raymond'un ne istediğine karar veremediği gösterilir. Charlie sorgulamayı durdurur ve Raymond'a onu erkek kardeşi olarak görmekten mutlu olduğunu söyler.
[Resim: 385328.jpg]
Charlie Raymond'u tren istasyonuna götürür ve burada Dr. Bruner ile zihinsel kuruma dönmesi için Amtrak trenine biner. Charlie, Raymond'a iki hafta içinde ziyaret edeceğine söz verir.
[Resim: 381422.jpg]
Aldığı Ödüller
En İyi Film Altın Küre Ödülü
En İyi Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülü
En İyi Film Oscar Ödülü
En İyi Yönetmen Oscar Ödülü
En İyi Orijinal Senaryo Oscar Ödülü
En İyi Erkek Oyuncu Oscar Ödülü
En İyi Sanat Yönetmeni Oscar Ödülü Adaylığı
En İyi Görüntü Yönetmeni Oscar Ödülü Adaylığı
En İyi Kurgu Oscar Ödülü Adaylığı
En İyi Orijinal Müzik Oscar Ödülü Adaylığı
Sadece Melek ve 1 diğer kişi beğendi
#2
Babamın favori filmlerinden (sanırım favori oyuncusu Tom Cruise yüzünden 😁) Ben de küçükken izlemiştim bu yüzden bende ayrı yeri oluyor çocukken izlediğim filmler ve ayrıca Dustin Hoffman'dan❤ söz ediyoruz arkadaşlar!!!
unbalanced ve 1 diğer kişi beğendi
#3
Ön yargıyla başladığım bir filmdi. Bittiğinde ise izlediğim en iyi 10 filmden biri oldu. Kesinlikle izlenilmesi gereken filmlerin başında gelir.
unbalanced ve 1 diğer kişi beğendi
#4
Farklılıklarımız zenginligimizdir.. asperger sendromunun ekstrem bir örneği ve çok başarılı. Oyunculuklar şahane mutlaka izlenmeli

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Görünmez Adam (The Invisible Man) admin 1611 3 07.03.2020, Saat: 15:57
Son Cevap: peace

Sponsor