Yazar: gogolunpaltosu  •  7 saat önce  •   - Yorumlar (1)
Forum: Dark
Alıntı:"sic mundus creatus est." (ve dünya böyle yaratıldı.)


Bu başlık daha önce hiç Dark dizisine başlamamış ya da bir türlü başlama fırsatı bulamamış kimseler için yazdığım, dizinin ilgi çekici olduğunu ve izlenmesi gereken bir yapım olduğunu belirttiğim yazıyı içeriyor. Dilerseniz vakit kaybetmeden anlatayım.

 Dark dizisi 2017 yılında yayınlanmış 'psikolojik gerilim- gizem' temasını barındıran Alman yapımıdır. IMDb puanı 8,5 olan, ilk sezonu 10; ikinci sezonu 8 bölümden oluşmuş bu dizinin yönetmeni, daha önce 'Who am I' *adlı suç filmini yönetmiş Baran bo Odar iken senaristi Jantje Friese. Konusu şöyle:

Winden isimli bir Alman kasabasında iki çocuğun kaybolması üzerine gelişen olaydan çıkar her şey. Bu gizemin doğurduğu diziye eklenen birkaç bilinmez detaysa şunlar: Gelecekten gelmiş Jonas'ın nereden çıktığı, nasıl çıktığı, radyoaktif sızıntıların halen gizeminin çözümlenememiş oluşu ve ortada bilinmedik bir zaman makinesinin varlığı... Eh, tabii bir de sürekli karakterlerin geçmişteki, gelecekteki ve şu an ki hallerinin yansıtılımasını da unutmayalım.
Ana karakterimiz Jonas'ın etrafında dönüyor dizi. Babası Michael'ın intihar etmeden önce yazdığı mektubu belli bir tarihte oğluna açmamasını tembih ediyor. İntihar ettiğindeyse dizinin henüz ilk bölümünde oluyor; ayrıca bu bölümde kaybolan bir çocuk da mevcut. Akabinde Jonas için bu meddücezirler sürerken bilinmezlik tüm gücüyle Winden kasabasını ablukaya alıyor. Fakat bu bilinmezliği ne başka biri ne de polis teşkilatı çözebilecektir. Çözecek bir kişi var ise eğer, o kişi Jonas'tan başkası değildir.

Dizinin sürekli gizemini korumasının yanın da bir de çekimlerin mistik temayı dibine kadar yaşatması 'psikolojik gerilim'in sizin üzerinizde bıraktığını hissetmenize neden olacak.
Karakterlerin bilinmezlik içerisinde yüzerken taşıdığı duygusuzluğu biz de yaşıyoruz dizi içerisinde.
Kurgusunu tam anlamıyla kavrasanız bile halen kafalarınızda beliren soru işaretlerin bir türlü eksilmemesi belki de dizinin sürükleyici olmasının temel etkeni.

Şu an 8 bölümlük 2. sezonu Netflix üzerinde mevcut olan Dark'ın üçüncü sezonu ne vakit yayınlanacak hala bilinmiyor.

Diziyi izlemiş olanların bildiği, yeni başlamış fakat halen kavrayamamış kimseler için soy ağacını şöyle bırakayım:

           [Resim: IwW4Gr.jpg]

* seçenekteki film hakkındaki yazıya ulaşmak için  'who am i' adlı bağlantıya tıklamanız yeterli.

     [Resim: rBLpK3.jpg]       
Devamını Göster KONUYA GİT

Yazar: Srmst_16  •  8 saat önce  •   - Yorum Yok
Bazen rick in ne yaptığını anlamasakta sonucu hep değer verdiği insanlara zarar gelmesin diye çıkıyor. Bu hayatta rick gibiyiz en zayıf noktamız  tek zayıf noktamız değer verdiklerimiz.( evrenin en zeki insanı olsan bile) daima WUBBA LUBBA DUB DUB
Devamını Göster KONUYA GİT

Yazar: Sweetheart  •  10 saat önce  •   - Yorumlar (1)
Forum: Atypical
Bir ya da iki bölümünü izlediğim bir dizi sizce devam etmeli miyim  Dil Çıkarma
Devamını Göster KONUYA GİT

Yazar: gogolunpaltosu  •  10 saat önce  •   - Yorum Yok
IMDb puanı 8,3 olan, Jean-Pierre Jeunet'in aynı zamanda yazıp yönettiği iki saatlik bu filmin komedi-romantik temasını hissedeceksiniz. Gelelim konusuna;

Amélie (Audrey Tautou) Paris şehrinde garsonluk yapan çekingen bir kızdır. İş, ev ikileminde yaşayan bu kısır döngü Amélie'nin evde bulduğu bir kutuyla değişir. Bu kutunun sahibini keşfetmeye çalışmasıyla hayatına renk katan Amélie, bu serüven ile birlikte kendinde ilk defa yaşadığı bir duyguya tanıklık eder: Aşık olmuştur.

Sımsıcak bir öyküye sahip bu filmin oyuncusu Audrey Tautou sizi bilmem ama çok tatlımsı gelen bir edayla karşıladı beni. Hareketlerini sempatik bir tavırla olanca pozitifliğiyle yaparken tebessüm etmeme vesile olmuştur. Aileniz, hatta sevgiliniz, eşiniz ile izleyebileceğiniz bu romantik filme bakın derim.


[Resim: vZU3Ez.jpg]      
Devamını Göster KONUYA GİT

Yazar: gamzebaytur  •  Dün, Saat: 23:22  •   - Yorumlar (2)
[Resim: Fringe_showtile.png.2018-11-30T11:08:20+13:00.jpg] 

 Bilim kurgunun ve gizemin hat safhada olduğu Fringe dizisi, sıra dışı bir olay sonucu tüm yolcuları ölen ve içinde hiçbir hayat belirtisi kalmayan bir uçağın Boston Logan Havalimanı’na inmesiyle başlıyor. Olay yerine gelen FBI Fringe Bölümü Özel Ajanı Olivia Dunham olayı araştırmak için görevlendiriliyor fakat araştırma sırasında, aynı zamanda sevgilisi olan ortağı Ajan Scott, uçaktaki olayın tek şüphelisi tarafından ağır yaralanıyor. Sevgilisini kurtarmak ve suçluyu yakalayabilmek için derince bir araştırma yapan Ajan Dunham, yaşanılan olayların eski bir bilim adamı olan Walter Bishop ile bağlantılı olduğunu keşfediyor. Fakat geçmişte akla sığmayan bilimsel çalışmalar yapmış olan Walter’ın, 17 senedir akıl hastanesinde olduğunu ve ona ulaşmanın tek yolunun oğlu Peter Bishop’ı ikna etmek olduğunu öğreniyor. Bunun üzerine Peter’a ulaşan Olivia, Walter’ı akıl hastanesinden çıkarıyor ve Walter’ın, Harvard Üniversitesi’nin bodrum katında bulunan eski laboratuvarında çalışmalara başlıyorlar. Olivia, Walter ve Peter üçlüsü yaptığı araştırmalarla, uçakta yaşanan olayın çok daha büyük ve şok edici bir gerçeğin sadece ufak bir parçası olduğunu öğreniyorlar. Böylelikle Fringe macerası başlamış oluyor.


 Her ne kadar bir bilim kurgu dizisi olsa da, karakterleriyle aranızda özel bir bağ kuruluyor. Özellikle usta oyuncu John Noble’ın renk kattığı Walter karakteri, sanırım tüm Fringe izleyenlerin favorisi. Her bölüm maceradan maceraya, deneyden deneye atladığımız bu dizide paralel evrenler, zamanda yolculuk, zihinsel bilgi aktarımı, ışınlanma, zihin kontrolü ve sayamadığım birçok bilimsel konu işleniyor. Her bölüm sıra dışı bir olay, esrarengiz deneyler görüyoruz. Bilime olan ilginiz artıyor bu dizide. Önemsiz gördüğünüz her bir detay aslında büyük bir önem taşıyor. İzlemeye devam ettikçe gerçekler açığa çıkıyor ve aslında bu dizinin beklenilen bir bilim kurgudan çok daha fazlası olduğunu, her bölüm farklı bir olay üzerinden gitse de derinde yatan kalbimize dokunan bir hikayesi olduğunu görüyoruz. 


 Ben bu dizide başarısı ve güzelliğiyle büyüleyen oyuncu Anna Torv’u ve yakışıklılığıyla dikkat çeken Joshua Jackson’ı izlemeye doyamadım. Sanırım dizinin çekildiği dönemdeki hayranlar da doyamamışlar ki, dizi dördüncü sezonda iptal edilecekken hayranların isteği üzerine beşinci sezonu da çekilmiş. Beş sezon boyunca bizi bilime ve alternatif gerçekliklere bağlayan bu dizinin daha uzun olmaması bence büyük bir kayıp. 


 Benim kalbimde ayrı bir yeri olan çok sevdiğim bu diziyi bilim kurgu canavarlarının kaçırmamasını öneriyorum. Yalnız ufak bir uyarı, bu diziden aldığınız bilim kurgu tadını başka hiçbir diziden alamayacaksınız. Göz Kırpma

Devamını Göster KONUYA GİT

Yazar: gogolunpaltosu  •  Dün, Saat: 21:00  •   - Yorumlar (2)
Forum: Drama
1 saat 46 dakikalık ile IMDb üzerinde 7,6 puan almış bu 2014 yapım filmin yönetmen koltuğunda Dark dizisini de yönetmiş Baran bo Odar oturuyor. Bir Alman yapımı olan bu filmde Tom Schilling, Elyas M'Barek ve Hannah Herzsprung gibi oyuncular yer almakta.

 Benjamin (Tom Schilling), hacker olmaya hevesli kimsedir. İlk olarak hoşlandığı kızın işine gelecek ve onu memnun edecek bir iş ile başlar hackerlığa. Ardından Max (Elyas M'Barek) adlı başka bir hacker ile tanışarak bilgisini ve etki alanını genişletir.
Karanlık bir hacker grubu, Benjamin’i aralarına almayı teklif eder. Benjamin ise hayır diyemez.
Yazılım ve donanım uzmanlarıyla birlikte CLAY adında alanında uzman kişilerle bir hacker grubu kurarlar. Bu grup son derece tehlikeli işler yapmaya meyilli ve sistemi olumsuz durumlar ile baş başa bırakabilecek potansiyele sahiptir. Fakat daha büyük bir tehlike onları bekliyordur: Başka uzman hacker grubu bunların peşindedir.

 Film, yazılıma az da olsa meraklıysanız hoşunuza gidecektir. Eğer merakınız yoksa, üzülmeyin, yine de kurgu sizi işin içine çekmekte geri kalmıyor. Birçok olumsuz durumla baş başa kalan Benjamin'in sürekli internet aleminde kaçmaya çalışması, kendini kurtaracak mı, kurtarayamacak mı sorunsalı heyecanlı bir serüvene yol açıyor. 
Ayrıca barındırdığı bir çeşit 'hastalık' teması ile sonunda çok şaşıracaksınız.
Eğer La Casa De Papel'in sistemi alaşağı etmesi sizin hoşunuza gitmişse, bu film de sizi üzmeyecektir. Çünkü benzer bir amaç mevcut.


[Resim: MV5BNDg4NjU3MTYzNl5BMl5BanBnXkFtZTgwNzE2...00_AL_.jpg]     
Devamını Göster KONUYA GİT

Yazar: Nilay  •  Dün, Saat: 20:32  •   - Yorumlar (2)
Forum: Tanışalım
Herkese merhaba,ben Nilay. Sitenizi keşke daha önce keşfetme şansım olsaydı gerçekten tasarımı ve içeriği çok hoş buldum umarım yanlış yerde konu açmıyorumdur  Gülme
Devamını Göster KONUYA GİT

Yazar: Nilay  •  Dün, Saat: 20:11  •   - Yorumlar (3)
Forum: Atiye
Bir Beren Saat hayranı olarak başladım diziye. Kötü sayılmaz izlenebilir en azından diğer türk dizilerinden daha güzel Gülme  Acaba 2. Sezonu ne zaman başlıyor ya da başladı mı
Devamını Göster KONUYA GİT

Yazar: Nilay  •  Dün, Saat: 20:10  •   - Yorumlar (2)
Forum: Black Mirror
Her bölümünü bayılarak izledim. Kaç defa bitirdiğimi hatırlamıyorum bile. Hayatımda gördüğüm en iyi dizlerden bir tanesidir. Her bölümünün birbirinden bağımsız olması diziyi daha da güzelleştirmiş.  Gülümseme
Devamını Göster KONUYA GİT

Yazar: gogolunpaltosu  •  Dün, Saat: 02:50  •   - Yorumlar (2)
Game of Thrones (Taht Oyunları), 2011 yılında George R. R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı adlı serisinin ilk cildine verdiği ad ile uyarlanmıştır. 8 sezonluk, toplamda 73 bölümden oluşan 'tarih - savaş'' dizisidir.
IMDb üzerinde 9,3 puana sahip bu dizi 'Breaking Bad' ile yarışmış, adını 'çok izlenen' dizilere yazdırmıştı.
Dizinin ilk sezonu, Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı adlı serinin ilk kitabı Taht Oyunları'ndan aldı.

Konu, Stark Hanesi'nden Lord Eddard Stark'a (Sean Bean) sağ kolu Jon Arryn gizemli bir şekilde öldükten sonra haber getiren ve yerine geçmesini teklif eden Kral Robert Baratheon'un Winterfell'a gelmesiyle şekillenir.

George Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı adlı serisinden uyarlanmış bu dizinin sezonlarının sırası ciltlerle birlikte şu şekildedir:

  1. Taht Oyunları - 1. Sezon
  2. Kralların Çarpışması - 2. Sezon
  3. Kılıçların Fırtınası - 3. Sezon
  4. Kılıçların Fırtınası ikinci yarısı, Kargaların Ziyafeti, Ejderhaların Dansı - 4. Sezon
  5. Kılıçların Fırtınası, Kargaların Ziyafeti, Ejderhaların Dansı, Kış Rüzgarları* - 5. Sezon
  6. Kargaların Ziyafeti, Ejderhaların Dansı, Kış Rüzgarları - 6. Sezon
  7. Kış Rüzgarları, Bahar Rüyası - 7. Sezon
  8. Kış Rüzgarları, Bahar Rüyası** - 8. Sezon

* sezondaki bazı sahnelerde ayrıca Martin'in kitaplarında olmayan özgün içerik de kullanılmıştır.
** sezon, Martin'in henüz yayınlanmamış kitabından ayrıca çekilmiştir.

Genel anlamda haritasını bu şekilde çizilmiş dizinin sürükleyici olması dizi adına büyük bir avantaj. Sürekli savaş içerisinde gördüğümüz karakterlere tam ısınmışken ölmelerini de dizinin ayrı bir can alıcı noktası. Hatta, bazı karakterlere o kadar bağlanmanız mümkün ki, ölmemesini beklerken başka karakterlere de bu süre zarfında ısınabiliyorsunuz.
Çoğu karakterin hem iyi, hem de kötü olabilme durumuna sahip olayları izlerken hangi tarafta olacağınıza karar veremeyebiliyorsunuz.

Diziyi izlemiş kimselere katılarak söylemeliyim ki 8. sezon berbat ötesiydi. Bunun nedeni dizinin sürekli kitaba bağlı kalırken bu sezonda alışılagelmişin dışına çıkarak kendi senaryosunu yazmaya çalışmasıydı. 7 sezon bunu sürdürüp sonunda büyük bir hayal kırıklığına uğratmasını göz ardı edersek mükemmel bir iş Game of Thrones.

Eğer cinsel içeriklere karşı hassas iseniz maalesef bu dizide çok cinsel öğe göreceksiniz.


[Resim: FaDSwL.jpg]  
Devamını Göster KONUYA GİT